Například první den nového roku se museli opraváři poprat s havárií v močálech nedaleko Manětína. Podle místního obyvatele Ladislava Dobrého tu v té době bylo dvanáct stupňů pod nulou. „Potrubí tady prasklo na přivaděči k vodojemu, takže odběratelé v tomto případě nic nepocítili,“ sdělil vedoucí úseku pitných vod Vodárny Plzeň Jan Kretek.

Kohoutky ale vyschly například 28. prosince ve Zruči, Senci a Dolanech, a to zhruba na šest hodin. Mráz po vánocích roztrhl potrubí například i v Kaznějově nebo v Tlučné. Zaměstnanci vodárny v těchto dnech vyjíždějí opravovat tak tři až čtyři prasklé vodovody denně. „Vždy se snažíme dodávky vody co nejdříve obnovit. Řekl bych, že to trvá maximálně půl dne, větší odstávky nejsou. Musí se najít místo havárie a pomocí těžké techniky se dostat pod zem. Mezitím dodávku vody zajišťují cisterny,“ říká generální ředitel vodárny Miloslav Vostrý.

Vodárna se s tímto problémem potýká každý rok, při prudkém ochlazení. „Je to způsobené tím, že voda vychladne rychle a zem ještě nestihne vymrznout,“ vysvětluje Vostrý s tím, že na jaře, až se oteplí, opraváře tato práce čeká znovu. To bude zase naopak voda teplejší než zem kolem trubek.