VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most na Jateční? Za dva roky

Plzeň – Stres, hluk, škodlivé výpary a k tomu neustálé otřesy. Lidé z plzeňské čtvrti Roudná už několik let znovu trpí kvůli nákladní dopravě. Ta byla do jejich čtvrti puštěna před čtyřmi lety kvůli havárii na mostu T. G. Masaryka v Jateční ulici. Mělo jít o provizorium do doby, než se původní historický most opraví nebo vznikne nový.

14.8.2012 10
SDÍLEJ:

Vojenský most přes řeku Mži byl postaven v roce 2008, za dva roky by měl zmizet. Původní historický zůstane. Foto: Deník/Vlastimil Leška

„Dočasné omezení chápeme, ale je vidět, že se ze slova dočasné stalo slovo trvalé," rozčilují se manželé Irena a Jiří Nápravníkovi ve stížnosti, kterou zaslali na Krajský úřad. Právě ten je totiž podle nich tím orgánem, který může za to, že jim pod okny denně projedou stovky nákladních aut. V roce 2004 začal pro kamiony platit zákaz vjezdu na Roudnou, pak přišla dočasná výjimka. Ta ale trvá dodnes. Už loni proto Roudenští požadovali po náměstkovi hejtmana pro dopravu Jaroslavu Bauerovi vysvětlení, proč se od roku 2008, kdy kamiony začaly na Roudnou znovu proudit, nic nezměnilo.

„Vyskytly se problémy při majetkoprávním vypořádání s vlastníky pozemků, proto se termín prodlužoval," odpověděl jim tehdy Bauer. Vedení kraje na stavbu nového mostu a opravu toho stávajícího žádalo o čtvrt miliardy z evropských fondů. „Stavební práce by mohly být zahájeny v jarních měsících 2012," informoval je Bauer.

„Rok uplynul a sliby nebyly ani započaty!" kroutí hlavou Roudenští. Tvrdí, že jejich 140 let starý dům není schopný čelit náporům těžkých nákladních automobilů a vysokých kamionů. „Když se takové kolosy míjí, náš dům se otřásá jako při zemětřesení. Máme v rodině osmiměsíční dítě, kterým to vždy doslova otřese," upozorňuje Irena Nápravníková s tím, že domy v ulici Na Roudné stojí na pískovcovém podloží stále podmáčeném od povodní v roce 2002. „Co když se některý dům kvůli otřesům zřítí? Co když v něm někdo zahyne?" nechce ani domýšlet Plzeňanka.

Jenže kamiony budou Roudnou projíždět ještě minimálně rok a půl, spíš déle. Práce na stavbě nového mostu začnou nejdříve letos na podzim. A důvod zpoždění? „Smlouva o dotaci z EU byla podepsána déle, než jsme počítali," potvrdil Martin Vít z krajské správy a údržby silnic, který má tento projekt na starosti.

Kdo most v Jateční ulici postaví, určí druhé kolo výběrového řízení, které právě probíhá. O zakázku za přibližně 340 milionů korun se uchází zhruba deset stavebních společností a sdružení firem.

Na projektu se cca 80 miliony korun podílí i město, které platí cyklostezku, chodníky a také zastávky MHD. Jeho úkolem také bylo zajistit část pozemků čističky odpadních vod, přes které nová komunikace povede.

„Součástí projektu je také renovace původního historického mostu, který bude určen pouze pěším a cyklistům," doplňuje Vít. Po dokončení prací v první polovině roku 2014 by měl zmizet provizorní vojenský most.

Autor: Miroslava Tolarová

14.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení