VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo školky les? Žádný problém!

Trávit celý den v lese nebo se otužovat, i takové zajímavé alternativy, kam umístit své ratolesti, nabízí plzeňské mateřské školky.

5.2.2012
SDÍLEJ:

Výukové hračky dopomáhají dětem v plzeňské školce Montessori k lepšímu předškolnímu vzdělávání. Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

„Napadlo nás založit Lesní školku, kde se děti budou vzdělávat v přírodě. Není to náš model. Ten se používá už po celé republice,“ říká Veronika Formánková, koordinátorka projektu.
První jarní den tak v plzeňském Bolevci vyběhnou ven první předškoláci z Lesní školky. „Poskytujeme dětem plnohodnotnou formu předškolního vzdělávání, jen jinou formou. Budou se učit hlavně pozorováním,“ vysvětluje Formánková.
V nově vznikající školce se děti příliš neohřejí, budou totiž hlavně venku. „Samozřejmě, že v zimě to má jisté limity, které musíme dodržet. Jinak ale budeme hlavně v přírodě. Naučíme žáčky kompostovat, poznávat zvířata a podobně. Budou vědět, jak být v přírodě, jak se k ní chovat a v závěru i jak se o ni starat,“ dodává Formánková.
Lesní školky jsou jistým hnutím, které se stává velmi moderním ve světě i u nás. Filozofií zakladatelů je návrat k přírodě a její pochopení. Školka přijímá děti od tří let.
Další zajímavou alternativní školkou je ta v Božkově. „Jsme mateřinka s waldorfskými prvky, což znamená, že všichni dodržujeme rituály a biorytmy. Například v pondělí máme rýži nebo v koupelně komunikujeme jen anglicky,“ popisuje ředitelka Miloslava Malíková.
Předškoláci mají právě tady individuální přístup, který zajišťuje malá kapacita školky. „Všechny hračky jsou z přírodních materiálů. Plasty u nás nenajdete. Máme také netradiční hudební nástroje a každé dítě má svůj bubínek,“ pokračuje Malíková.
Tradice, které v této mateřince dodržují, se vrací ke zvykům našich předků. „Třeba otevíráme studánky nebo o svatojánské noci všichni přespáváme ve školce,“ dodává Malíková.
Pokud chcete mít děti ve formě, pomůže vám sportovní školka v Plzni na Doubravce. Zajímavou alternativou může být i mateřinka na Nové Hospodě, která se řídí zásadami Montessori. Hračky, které si tam děti oblíbí, je vždy nějak vzdělají. Jako malé kuchyňské linky nebo dřevěná důmyslná počítadla.

Autor: Jana Nathanská

5.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení