VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo klobásek se na pult tlačí informace

PLZEŇ - Dům na náměstí Republiky č. 24, který je už dvacet let opuštěný a navíc brutálně zasažený dřevomorkou, zůstane ve vlastnictví města. Radnice, která jej léta z asi 90 procent spoluvlastnila, získala do majetku i jeho poslední část.

14.8.2008
SDÍLEJ:

Dům na náměstí Republiky č. 24Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Zbývá jen zápis do katastru nemovitostí,“ potvrdil ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba). Radní města rozhodli, že nemovitosti se už město nezbaví. Teď je čeká zásadní rozhodnutí o příštím využití historicky cenného domu se skvělou adresou.

Podle šéfa městských památkářů Petra Maroviče jde o velmi cennou nemovitost s dochovanými barokními malbami a vzácným krovem nad hlavním objektem. „V současné době je budova zakonzervována, v roce 1997 tu byly odstraněny jen křiklavé problémy se statikou,“ vysvětlil už dříve Marovič. Dům je od revoluce bez nájemníků, má zabedněné dvěře i výlohy. V přízemí fungovala před rokem 1989 jídelna s řeznictvím.

Město vlastní i sousední nemovitost s číslem popisným 23. Tu nyní rekonstruuje pro potřeby nového Muzea loutek, práce ale komplikují obrovská ložiska dřevomorky. Houba sužuje oba domy. „Už proto je naším zbožným přáním, aby se s rekonstrukcí začalo i v tomto objektu co nejdříve, než se dřevomorka dál podstatně rozšíří,“ vysvětlil Petr Bukovský z magistrátního odboru památkové péče. Rekonstrukce by mohla odstartovat už v příštím roce.

Návrhů na využití domu je několik, náměstek Duchek očekává na toto téma dlouhé debaty a připouští obavy z toho, že by mohly dvacetileté čekání objektu dál protahovat. „Osobně jsem byl spíš pro variantu dům prodat a příštího majitele smluvně zavázat k urychlené rekonstrukci,“ podotkl Duchek. Tržní cena nemovitosti se pohybuje kolem 20 milionů korun.

Na radnici se předběžně mluví o možném rozšíření Muzea loutek i do tohoto objektu, úvahy směřují i k přestěhování infocentra z místa vedle radnice, vybudování kavárny nebo galerie.

Autor: Dana Veselá

14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Divokej Bill zahájí v Plzni turné.

Divokej Bill zahájí v Plzni turné

Ženy a média? Úžasná symbióza, říká fotograf z Plzně

Plzeň – Mladé ženy a stará média. Tak se jmenuje nová výstava černobílých fotografií, která je nyní k vidění v Galerii pěti metrů v plzeňském klubu Kapsa.

Restaurátoři obnoví i hřbitovní bránu

Plzeň - Zeď kolem Mikulášského hřbitova na Slovanech dostává novou podobu.

Viktoria prodloužila smlouvu s generálním partnerem

Plzeň - Spojení fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň a generálního partnera, společnosti Doosan Škoda Power, které trvá už přes deset let, bude pokračovat i nadále.

V Plzni vzniká fotbalgolfové hřiště, zahraje si i veřejnost

Plzeň - Fotbalgolf je sport, který spojuje prvky fotbalu a golfu. Netradiční aktivitu, k níž je zapotřebí pouze velké hřiště, jamky, překážky a fotbalový míč, si budou budou moci snad už za pár měsíců lidé zahrát také v Plzni.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies