VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliony má dát Plzni stát i Evropská unie

Plzeň - Euforii ze zisku titulu pomalu v Plzni střídá starost, jak získat peníze. Investiční projekty uvedené v přihlášce na Evropské hlavní město kultury si vyžádají kolem dvou a půl miliardy korun.

9.9.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Pavel Rödl (dříve ODS) prohlásil, že velká část investic by měla být hrazena z evropských peněz. „Máme schválený integrovaný plán, který byl přijat regionální radou, takže můžeme po předložení projektů začít čerpat peníze,“ uvedl Rödl. Finančně se na investicích má podílet přibližně stejným dílem město, stát i kraj. Plzeň plánuje stavbu nového divadla, kraj má postavit galerii pro sbírky zejména moderního umění.

Podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové jsou projekty zařazené do opatření regionálního operačního programu na rozvoj krajského centra. „A to je jen jedno. Takže pro Plzeň je vyčleněno patnáct milionů eur (cca 500 milionů korun),“ dodává Krejsová. Očekává se také spolufinancování od města a Plzeňského kraje. A se zbytkem by měl pomoci stát. „Věřím, že se tak stane, protože teď už nemůže přibouchnout dveře. Ministr kultury při tiskové konferenci spolufinancování přislíbil. A stejné to bylo i při našem následném rozhovoru. Řekl mi, že musíme v roce 2011 začít stavět a pak, že můžeme očekávat pomoc,“ dodala Krejsová.

Plzeň je podle ní v současné době reprezentant české kultury. Navíc vyhlašovatelem projektu bylo Ministerstvo kultury. Mezi klíčové projekty patří nové divadlo, galerie, relaxační zóna u Štruncových sadů a revitalizace areálu bývalého pivovaru Světovar pro účely Muzea designu a kulturního centra. Komisaři prý budou sledovat, zda Plzeň plní to, co uvedla v přihlášce. První kontrolní návštěva se prý dá očekávat v listopadu příštího roku. Tým kandidatury ve čtvrtek poprvé zveřejnil, co klíčový dokument obsahuje. Jeho součástí je devětadevadesát projektů z nejrůznějších oborů. Patří sem například ty, které jsou spojené s významnými osobnostmi Plzně. Jeden z nich nese název Trnka z Plzně do světa. Dále je tu například mezinárodní fotografický festival, projekt představující mnichovskou secesi či akce, jejichž náplní je umístění uměleckých děl v ulicích Plzně.

Projekty jsou podle umělecké ředitelky projektu Plzeň 2015 Yvony Kreuzmannové rozděleny do tří kategorií. „Jako hlavní označujeme ty, které mají garanci zkušeného organizátora, další jsou s uměleckým couchingem, to znamená, že pořadatelům bude pomáhat zkušená osobnost. Třetí pak představuje burzu kreativních nápadů, odkud lze čerpat,“ sděluje Kreuzmannová.

Kromě akcí v rámci Dne Meliny Mercouri a Dne Evropy a zahájení a zakončení programu v roce 2015, se na pořádání nebude podílet tým Plzeň 2015. „Financování si budou zařizovat sami organizátoři. My jim poskytneme supervizi,“ uvedl ředitel projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda.

Jedním z hlavních motivů celé kandidatury pak byl přechod od totality ke kreativitě. „Město si prošlo těžkými obdobími, ať už v době nacismu či komunismu. Totalita stále zůstává v lidech. Změna je dlouhodobý proces,“ vysvětluje Kreuzmannová.

Prvním oficiálním krokem, který po zisku titulu bude následovat, je založení obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015. Zřizovatelem bude město Plzeň, návrh půjde do zastupitelstva.

Měla by mít od třinácti do šestadvaceti lidí. Část z nich se bude shodovat s týmem kandidatury. Nebude chybět právě Svoboda, Marcela Krejsová, Kreuzmannová nebo Petr Šimon.

Cílem bude uvést do praxe obsah přihlášky. Na chod organizace je z městského rozpočtu vyčleněno dvacet milionů korun za rok. Sídlo by pak měla mít v objektu vodárenské věže v Pražské ulici.

9.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Producent Vojtěch Frič a režiséři Tomáš Weinreb a Petr Kazda (Já, Olga Hepnarová) během slavnostního vyhlášení filmového festivalu Finále.
6

Ledňáček pro Olgu Hepnarovou

Jakub Jeřábek

Plzeňský hokejový odchovanec prý míří do Montrealu

Nasedli do Tatry 87 a vyrazili kolem světa

Plzeň – Před sedmdesáti lety podnikla tehdy ještě neznámá dvojice Jiří Hanzelka ze Štramberku a Miroslav Zikmund z Plzně svou první cestu kolem světa.

Posádka vozu pod drogami, včetně řidiče

Plzeň – Pod vlivem drog usedl řidič za volant, přibral další dvě zdrogované osoby a na klatovské výpadovce je cestou do Plzně zastavila policejní hlídka. Posádka z Plzeňska ve voze navíc převážela látky, které podle informací Deníku měly sloužit k výrobě pervitinu. Taková je bilance policejního zásahu, který se odehrál v úterních večerních hodinách.

Bigbít svátku práce navzdory

Plzeň – I letos na 1. máje v pravé poledne se Chvojkovy lomy na Slovanech rozezní bigbítem.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies