Oslovení starostové však o peníze žádat nebudou, prý by potřebovali spíš opravit silnice. Úřad, který evropské dotace rozděluje, navíc tento dokument nevyužije, na cestovní ruch už totiž z Evropské unie peníze nepřijdou.

„17. výzva je pouze pro oblasti, které vytypovali odborníci z Brna,“ vysvětluje ředitelka Úřadu Regionální rady Klára Böhmová s tím, že hlavním důvodem omezení je, ´aby vedle tří hotelů nevznikl další´. „Jedná se o periferní oblasti, které jsou navíc i ekonomicky slabé. Současně musí jít o území s určitým turistickým potenciálem,“ píše se ve 137stránkové studii.

Pro žadatele je tentokrát připraveno 320 milionů, využít je ale nelze na všechno. Padesát milionů je určeno vodáckým, cyklistickým a pěším stezkám a jejich značení, zbytek na víceúčelové sportovní areály, koupaliště, sjezdovky a podobná volnočasová zařízení. „K čemu nám tyhle areály jsou? Nepomůžou nám, spíš bychom potřebovali peníze na kanalizaci nebo opravy cest,“ tvrdí starosta severoplzeňských Mladotic Zdeněk Slach (nez.) s tím, že určitě žádat nebude. Když už prý dotační programy na kanalizace byly, peníze stejně nezískal. „Nechal jsem si zpracovat předběžný posudek a prý máme velmi malou šanci uspět,“ dodává Slach.

Žádat nebude ani Žihle, další obec na Kralovicku. Projekt sice mají, ale nesplňuje podmínky. „Potřebovali bychom rekonstrukci kulturního domu, ten je v havarijním stavu. Cena opravy se vyšplhá asi na 32 milionů,“ vyčísluje žihelský starosta František Procházka (nez.). O příspěvek žádal Evropskou unii už jednou, tehdy ale neuspěl. Teď by navíc musel celý projekt překopat. „Počítali jsme s ubytováním v horní části budovy. Na lůžka teď ale Brusel nedá ani korunu, takže bychom z toho museli udělat snad sokolovnu s horolezeckou stěnou nebo něco podobného,“ posteskl si Procházka. Na přepracování plánů ale není čas, žádosti musí mít úřad na stole do konce září. „Je to šibeniční termín, potřebovali bychom minimálně půl roku,“ dodal starosta. Navíc by prý uvítal, kdyby šly evropské peníze spíše do zařízení pro místní. „Pak by to bylo využitelné celoročně, a ne jen dva tři měsíce v sezoně.“

Studie zaměřená na cestovní ruch v Plzeňském a Jihočeském kraji vznikala dva roky, žádnou další úřad neplánuje. „Blíží se konec plánovacího období, to bychom nestihli,“ podotýká Böhmová s tím, že ani pro cestovní ruch už další peníze nejsou. „Pět výzev už proběhlo, tahle je zřejmě poslední, jde o zbytkové peníze,“ dodala. Milionovou studii prý využije plzeňské hejtmanství. „Známe silná a slabá místa našeho regionu,“ argumentuje náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

17. výzva ROP NUTS II Jihozápad

- Celkem EU rozdělí 320 milionů Kč: 270 mil. na výstavbu a rekonstrukci sportovně–relaxačních zařízení (koupaliště, hřiště, sportovní areály, sjezdovky) a 50 mil. na infrastrukturu spojenou s turistikou (stezky pro pěší i cyklisty). j Na příspěvek až 85 % z celkové ceny projektu mohou dosáhnout jen žadatelé z Bezdružicka, Kralovicka, Blatenska, Českého lesa a česko–rakouského pohraničí České Kanady, jižního Třeboňska a Novohradských hor.
- Žadatelé mohou projekty předkládat do 30. září do 12 hodin.