Například v suterénu u jednací síně číslo pět je zeď kvůli plísni zcela zbarvená do modra. V srpnu tu přitom byly jen malé flíčky. Lidé, kteří čekají na soudní jednání, raději stojí v chodbě opodál, jelikož z místa se line nepříjemný zápach.

„Plísně jsou tady před jednací síní i v ní. Když jsem se účastnila soudního jednání, pořád mě něco dráždilo ke kašli, který jsem nemohla zastavit. Pak jsem si všimla, že roh za obhájcem je celý plesnivý. A já jsem na plísně velmi alergická,“ stěžuje si Jana Vobořilová.

I advokáti, kteří sem dochází hájit své klienty, vědí o problému své. „Raději čekám v přilehlé chodbičce, je to šílený zápach,“ řekl advokát Ivo Žižkovský, který čekal na jednání do síně s číslem pět.

„O tomto problému víme a už delší dobu se ho snažíme řešit. V loňském roce jsme dělali drenáž zdiva. Ale bohužel odstupem času se ukázalo, že ani rozsáhlá drenáž nepomohla. Jak budeme dále postupovat, zatím říct nemohu. Pokud budou finanční prostředky, tak se samozřejmě budeme snažit tento problém, co nejrychleji vyřešit,“ uvedla ředitelka správy soudu Marcela Pechová.

Většina plísní sice zdravým lidem neublíží, ale plísně mohou ohozit jedince, kteří mají dispozice k tomu, aby u nich plísně vyvolaly alergie. V ohrožení jsou také starší lidé.

„Plísně jsou významné alergeny. Vedle pylu, potravin, léků a dalších alergenů patří do velké skupiny látek, které mohou u citlivých lidí způsobit nepřiměřenou imunitní reakci jejich organismu. Tělo pacienta působení alergenu nesnáší a začne se proti němu bránit. Tak vzniká alergie,“ říká k tomu alergoložka Marie Mattauchová.