VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město kultury si pochvaluje první pololetí

Plzeň – Mouchy se najdou a leccos bychom udělali jinak, na tom se ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek i náměstek primátora Martin Baxa shodnou.

2.9.2015 12
SDÍLEJ:

Slavnosti svobody, jedna z nejpovedenějších akcí prvního pololetí roku 2015.Foto: DENÍK/Milan Říský

Nicméně jedním dechem dodávají, že spokojenost s prvním půlrokem programu Plzně, Evropského hlavního města kultury 2015 je velká, návštěvnost akcí mnohdy přímo překvapivá a dopady na turistický ruch v západočeské metropoli jsou jednoznačně pozitivní.

Plzeň 2015 představila některé údaje nasbírané za letošní první půlrok v úterý.

Ačkoliv se hovořilo především o období od ledna do prázdnin, řeč samozřejmě musela přijít i na obří loutky, jež zaznamenaly doslova obří úspěch o uplynulém víkendu. „Do centra města během tří dnů přilákaly více než sto tisíc návštěvníků. Z velké části šlo o cizince nebo lidi ze zbytku České republiky, což bylo to, co nám dosud trochu chybělo. Zatím jsme více sázeli hlavně na Německo. Loutkám se ale pozornost přilákat podařilo," řekl Jiří Suchánek.

Největší lákadla prvního pololetí Slavnosti svobody
Festival světla
Výstavy Ateliér Jiřího Trnky
a Zahrada 2
Bavorské kulturní dny
kreativní zóna DEPO2015
interiéry Adolfa Loose

Podle Martina Baxy Plzeň o takové akce stojí. A nejen Plzeň. „Od slavnostního zahájení do června se uskutečnilo 255 akcí, které byly součástí programu Plzně, Evropského hlavního města kultury 2015, ať už byly produkovány Plzní 2015, nebo jsme se na nich jen podíleli. Můžeme konstatovat, že naprostá většina z nich byla úspěšná a celková návštěvnost se blíží šesti stům tisícům," uvedl.

Martin Baxa také přiznává, že návštěvnost akcí města kultury byla velká neznámá. „Nedokázali jsme ji dopředu odhadnout. Program je velmi pestrý, pro celou veřejnost a s naprostou většinou akcí byli návštěvníci spokojeni. Chtěl bych zmínit nejen úspěšné Česko-bavorské dny, Festival světla, část Slavností svobody, na nichž jsme se podíleli, ale také vyprodanou Sezonu nového cirkusu," pokračoval náměstek a věří, že zájem o program bude pokračovat i ve zbytku roku.

Minus Plzně coby Evropského hlavního města kultury vidí Baxa v nedostatečné propagaci některých akcí, která ale jde ruku v ruce s jejich počtem. „Byli jsme předem varováni a v srpnu si říkali, že méně by opravdu bylo více," konstatuje.

Stejně jako návštěvníky jednotlivých akcí se prestižnímu titulu daří do Plzně lákat turisty. Nejčastěji hovoří německy či některým asijským jazykem. Podle Českého statistického úřadu v Plzni za půl roku strávilo alespoň jednu noc 118 tisíc turistů.

„Z údajů Turistického informačního centra je patrné, že v souhrnu je počet všech návštěvníků, kteří v Plzni nocují i nenocují, zhruba čtyřnásobný," dodává ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková.

Přínos města kultury však lze vidět například i v tom, že se v Plzni podařilo postavit Nové divadlo. V provozu je přesně rok. „Bez titulu by to bylo obtížnější," konstatoval Martin Baxa.

Autor: Pavel Korelus

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení