VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturity byly nekompromisní: Ukažte prosím občanský průkaz

Plzeň – Přísně tajné! Takové byly přípravy na jednotné zkoušky dospělosti. V pondělí se na středních školách a učebních oborech s maturitou přesně v devět hodin otevřely trezory a rozpečetily se balíky s maturitními testy.

11.10.2010 1
SDÍLEJ:

Zkouška státních maturit na Gymnáziu Luďka PikaFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Předtím byli žáci zkontrolováváni podle občanských průkazů. Nikdo nesměl během zkoušky opustit třídu, a to ani na toaletu, nesměl by se už totiž vrátit zpět. Nikdo nesměl mít svůj batoh u lavice. Kontrolovaly se slovníky i kalkulačky. Pak teprve mohli studenti začít pracovat na didaktickém testu z českého jazyka. Zatím to bylo nanečisto.

„Bezpečnostní opatření jsou obrovská. Například zadávat testy z češtiny mohli pouze učitelé nečeštináři, to samé platí i u dalších předmětů. Všechny zadavatele a pak i kontrolující jsme museli předem jmenovat. Všichni prošli školením, které se uskutečnilo převážně v e–lerningové, tedy internetové, formě,“ uvedl ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni Jaromír Kašpar.

Maturit nanečisto se zde zúčastnili všichni studenti, většina z nich zvolila těžší verzi zkoušky. Někteří ale vsadili na jistotu, a rozhodli se pro verzi základní. „Bylo nám řečeno, že zatím nebude u přijímacích řízení na vysoké školy brán žádný ohled, zda máme těžší nebo jednodušší maturity. V tom případě je zbytečné dělat ty těžké,“ uvedl student oktávy Karel Řezáč. Překvapilo ho, testy z češtiny byly velice lehké.

Stejný názor má také 19letá Kristýna Klímová. „Vyšší úroveň jsem si nevybrala už jen proto, že v ní má být učivo z osmého ročníku a to jsme zatím ani neprobírali, je tedy jasné, že bych je ani neudělala. navíc jsem rozhodnutá, že budu maturovat z nižší úrovně, vyšší nemá zatím žádné opodstatnění. Kromě českého jazyka, který máme povinný, si vyberu ještě španělštinu,“ uvažuje studentka.

V pondělí zvládly školy didaktický test z českého jazyka, slohovou práci a test z anglického jazyka. „Dnes nás čeká poslech a čtení z anglického jazyka a matematika. Byla jsem příjemně překvapená, že dvě třetiny žáků si vybrali matematiku,“ uvádí ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy v Plzni Květa Vachudová. Spokojená byla i s rychlostí skenovacího zařízení, kterým v pondělí odesílali hotové testy studentů do CERMATU, pod jehož taktovkou státní maturity probíhají. „Vše bylo hotové během několika minut,“ dodává Vachudová.

„Je možné, že systém bude přetížený a zhroutí se,“ uvažuje Alena Sedláčková z Integrované střední škole ve Stodě. CERMAT do poslední chvíle vychytával mouchy. „Ještě v neděli přicházely novinky a změny, například o konkretizaci povolených pomůcek na maturitu z matematiky,“ říká Sedláčková.

Příklady témat slohových prací

- Studenti si mohli zvolit jedno z deseti témat a forem, od popisu po eseje a zamyšlení.
- Základní úroveň měla snazší témata, a směla být kratší, bylo na ni o půl hodiny méně času
- Mezi tématy se např. objevilo:
Popis – Jak sestavit židli v deseti krocích
Úvaha – Postavení ženy v Arabském světě
Zamyšlení – Máme skype, icq, internet, mobilní telefony. Máme k sobě opravdu blíže?

Autor: Michaela Kunešová

11.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení