VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte doma záškoláka? Zapomeňte na dávky!

Plzeňský kraj - Na rodiny záškoláků, které pobírají sociální dávky, si posvítí stát. Pokud jejich děti nebudou pravidelně navštěvovat základní školu, mohou rodiče přijít až o šest sociálních dávek.

7.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

„Případy záškoláctví řešíme asi jako každá škola. Nevidím žádné jiné východisko, jak donutit rodiče dodržovat povinnosti,” říká ředitelka 2. základní školy v Plzni Jaroslava Kuklová a podotýká, že nechce, aby opatření bylo na úkor dětí, ale právě pro jejich dobro. „Jednorázové selhání žáka se dá pochopit. Pokud ale dítě do školy nedochází a opakovaně chybí, je vidět, že na něj rodiče nedohlížejí,” vysvětluje Kuklová, která doufá, že se situace notorických záškoláků opatřením vyřeší.

Za novou strategií sociální politiky stojí ministerstvo školství a ministerstvo práce a sociálních věcí. Program má zvýšit vzdělanost u rizikových skupin obyvatelstva. „Kdo chce pomoc od státu, tak se také musí chovat zodpovědně. Program je cílen především na romskou komunitu a doufám, že přinese i větší vzdělanost romských dětí,” říká Plzeňan Stanislav Jančík s tím, že by projekt měl přijít ruku v ruce s dalšími opatřeními, která budou zneužívání sociálních dávek zamezovat.

Některým Plzeňanům se ale zdá takové řešení bezvýsledné. „Myslím si, že lidem, kteří se o děti nestarají, nedomluvíte zákazy. Školáci na výuku nezavítají a pak je za to doma zmydlí. Rozhodně je otec nebo matka druhý den nedovede do třídy za ruku,” obává se Kateřina K. Ta má pocit, že pro rodiče odebrání sociálních dávek nebude dostatečnou motivací k tomu, starat se lépe o své ratolesti. Dlouhodobé záškoláctví může být hodnoceno i jako trestný čin. „Záleží na době nepřítomnosti a na její intenzitě. Takové případy se v Plzni stávají a policisté je po šetření klasifikují buď jako přestupek, nebo jako trestný čin,” informuje policejní mluvčí Simona Čejková.

Pod drobnohledem se také ocitnou omluvenky. Nově si totiž sociální pracovníci budou moci vyžádat dokumentaci o docházce žáka a zkontrolovat důvody nepřítomnosti. Vedení školy a učitelé budou mít zase povinnost hlásit zvýšenou absenci žáků.

Autor: Jana Nathanská

7.11.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Neobvyklé zmrzliny: hrášková i Aperol Spritz

Ilustrační foto.

Přecházení na červenou může mít fatální následky

Výzva pro houbaře: Pošlete nám své nejlepší úlovky

Chodíte rádi na houby? Pochlubte se…

Rozhledna Chlum lákala na západ slunce i hvězdnou noc. Podívejte se

Plzeň - Klub českých turistů v sobotu zpřístupnil oblíbenou plzeňskou vyhlídku i večer

Jsou tam? Ochránci hledají v Brdech vzácné netopýry

Brdy – V nedotčené oblasti CHKO se mohou skrývat i méně obvyklé lesní druhy.

Jak opravit zvlněný Wilsonův most, ukáže jaro

Plzeň – Zrekonstruovaný most čekají v srpnu testy dlažby a také uzavírka

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení