Výjimkou je obvodní úřad na Lochotíně. „Přihlásili jsme čtrnáct vraků,“ potvrdil místostarosta Lochotína Jiří Uhlík (ODS) s tím, že obvod je už nechal ekologicky zlikvidovat a teď žádá o proplacení. Dotační program vyhlásilo pro letošní rok ministerstvo životního prostředí a podle mluvčí magistrátu Edity Laštovkové lze získat až 2100 korun na jeden vrak.

Například na Slovanech evidují podle místostarosty Oldřicha Rozšafného (KDU–ČSL) devět odstavených aut v ulicích, jenže o žádném z nich se nedá mluvit jako o vraku bez poznávacích značek a bez majitele. „Údaje o nich teprve zjišťujeme,“ prohlásil Rozšafný.

Trojka zlikvidovala jen jeden vůz

Třetí městský obvod přiznává, že na svém území prověřoval od začátku roku téměř dvě stě sedmdesát vozidel, která dlouho stojí na jednom místě a vypadají nepojízdně. „Více než sto vozidel majitelé odstranili na naši výzvu sami,“ uvedl starosta trojky Jiří Strobach (ODS) s tím, že další zjevně nepojízdná auta zmizela poté, co je obvod zveřejnil na vývěsce. Na vlastní náklady nakonec trojka zlikvidovala jen jeden vůz a právě na něj by mohla žádat o dotaci. „Tato likvidace vraku však dosud nebyla vyfakturována, což je podmínkou,“ vysvětluje Strobach, proč úřad nežádá proplacení.

V Doubravce se chystají o dotaci na likvidaci čtyř autovraků teprve požadovat, u dvacítky dalších odstavených aut úřad vyzval jejich majitele, aby je odstranili a lhůta teprve běží.

Ani úřady nevědí, co je přesně vrak

Úředníci se shodují v tom, že je problém už v rozhodování o tom, co se vlastně rozumí pojmem vrak. Když totiž obvod rozhodne, že nechá nepojízdný odstavený vůz zlikvidovat, může se přihlásit jeho majitel a tvrdit, že o vrak nešlo. Ze zákona je za něj považován jen vůz, který buď nemá registrační značky a je trvale nezpůsobilý provozu, nebo je jeho vada na první pohled zjevná. Například mu chybí kola.

Na problémy s odstavenými zničenými vozy, které blokují měsíce parkovací místa ve městě a zjevně je nikdo nepoužívá, upozorňují lidé často. Obyvatele aleje Svobody na Lochotíně například dráždil na parkovišti odložený zrezivělý opel s vypuštěnými pneumatikami a rozbitými skly, jeho majitel ale neměl trvalé bydliště v Plzni, takže případ musel být postoupen úřadu v jiném městě.

Lidé, kteří se chtějí nepotřebného auta zbavit, přitom mají možnost udělat to legálně právě prostřednictvím svého obvodního úřadu. „Stojí to tisíc korun,“ uvedl Jiří Pouba z doubravecké radnice. Na některých obvodech zajistí službu dokonce zdarma.