VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Luboš Holubec: Rektorka nás po očku sleduje

Plzeň – Svou kancelář nemá nový děkan fakulty zdravotnických studií ještě příliš zabydlenou, přesto tu pro štěstí stojí keramická figurka, kterou si Luboš Holubec přinesl z předchozího zaměstnání.

30.5.2011
SDÍLEJ:

Luboš HolubecFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Na Západočeskou univerzitu v Plzni přešel z Lékařské fakulty UK, jeho cílem je rozšířit bakalářské a nově vznikající magisterské obory.

Sedmdesátiletý Holubec ve funkci nahradil Ilonu Mauritzovou, která školu před devíti lety založila a pod jejímž vedením se Vysoká škola v Plzni, o. p. s., začlenila v roce 2008 pod Západočeskou univerzitu v Plzni. Sama Mauritzová se od 1. března letošního roku stala rektorkou celé univerzity.

Jak jste se stal děkanem?
Tato škola měla jen bakalářské programy a měla za úkol vybudovat i navazující magisterské studium. Já jsem se tak stal garantem tohoto studia pro chirurgy, aby fakulta dostala akreditaci. Díky tomu jsem na sebe zřejmě upozornil.

Přešel jste sem ale z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy…
Ano, tam jsem pracoval v oboru chirurgie 41 let, předtím pět let na okresní chirurgii a letos od ledna do konce března na částečný úvazek v Anatomickém ústavu. Protože funkce děkana je na plný úvazek, nechtěl jsem to komplikovat, a od dubna už tak nejsem členem Lékařské fakulty UK.

Bylo rozhodování, zda funkci děkana přijmout, pro vás složité?
Složité to bylo. Sice jsem ve školství pracoval, ale můj hlavní zájem patřil chirurgii a operování, toto je přece jen úplně jiný záběr. Ale léta mi přibývají a řekl jsem si, že se člověk musí orientovat také jinak.

Kam chcete školu během dalších pěti let posunout? Co se má zlepšit?
Chceme pokračovat v bakalářských programech, o něž je velký zájem v denní i kombinované formě. Nemocnice totiž vyžadují toto vzdělání pro vrchní sestry nebo některé další pozice. Když se dnes objevím v nemocnici, ptají se mě sestry na možnosti studia, chtějí si své vzdělání doplnit. Chceme bakalářskou nabídku rozšířit o připraveného laboratorního technika, nutričního terapeuta a ortotika -protetika.

V tomto roce začínají maturovat slabší ročníky, kde není tolik studentů. Dotkne se to nějak i vysokých škol?
Celá Západočeská univerzita bude muset snížit počty studentů, naše kvóta se má snížit asi o 100 studentů na 750. Ještě ale chceme s vedením univerzity jednat, naše fakulta má totiž za poslední rok a půl nejnižší procento absolventů registrovaných na úřadu práce.

Kolik vám letos přišlo přihlášek o studium?
Máme 1314 žadatelů o studium, ale protože si uchazeč může podat přihlášku na víc oborů, je těch samotných přihlášek celkem 1655. Bakalářských oborů máme dnes sedm.

Kolik studentů můžete přijmout?
Asi 270, ještě o přesném čísle budeme jednat. Zájem o studium je opravdu velký.

Mluvil jste o akreditaci pro magisterský obor, otevře se už od příštího akademického roku?
Ano, bude to dvouletý obor ošetřovatelství ve vybraných klinických oborech pro třicet studentů. Už teď máme víc přihlášek, než je volných míst. Chtěli bychom časem magisterské studium rozšířit, ale záleží to na okolnostech a finančních možnostech fakulty a ZČU. Připravujeme návrh na akreditaci oborů fyzioterapeut a management ve zdravotnictví.

Ve funkci jste druhý měsíc. Konzultujete některé věci s rektorkou Mauritzovou? Zajímá se, jak se její škole daří?
Něco málo jsme konzultovali, ale jen příležitostně. Je plně vytížená, takže se vídáme, jen když mám na rektorátu nějaké jednání. Myslím ale, že po očku na nás kouká pořád, protože je to přece jen její dítě, jak se říká.

Je vám sedmdesát let. I když máte spoustu zkušeností, tu správnou kvalifikaci, nabízí se otázka, jestli…
…na to budu stačit? (smích) Donedávna jsem učil na vysoké škole, vedl na klinice oddělení a měl jsem i noční služby. To všechno znamenalo velké vypětí, které se zmírnilo až v roce 2007, kdy jsem přestal sloužit noční služby a víkendy. Člověk tak byl docela trénovaný, a i když už nezvládnu to, co za mlada, myslím, že to půjde.

Dá se práce děkana srovnat s tím, co jste dělal předtím?
Se službami se to srovnat nedá. Hlavní rozdíl je v tom, že tady nejde o život, každá situace se dá vyřešit. Kdežto když jsem udělal závažnou operaci nebo ošetřil úraz, často jsem pak prvních pár hodin nebo i dní přemítal, zda jsem udělal všechno tak, jak jsem měl, co kdybych něco udělal jinak a podobně. To je podvědomé napětí, které tady není. Ale odpovědnost je tu také velká.

Máte manažerské zkušenosti?
Poslední desetiletí jsem vedl v nemocnici oddělení a během služby vedoucí za kliniku zodpovídá.

Proběhly už během těch dvou měsíců na fakultě nějaké změny?
Každý nový šéf má povinnost zvolit si svůj tým. Došlo tedy k výměně tajemníka a proděkanky. Martina Dezorta vystřídala Alena Hemrová. A novou proděkankou pro pedagogickou činnost se stala Monika Valešová. I když jsem Janě Ajglové nabízel, že na katedře může pracovat dál, velmi se totiž zasloužila o magisterské studium, odmítla to.

Proč tyto personální změny?
Když jsem nastoupil, obešel jsem všechny katedry a promluvil s jejich vedoucími. Nakonec jsem zjistil, že se tu vztahy vyvíjely tak, že by dál nebyly úplně hladké, a proto došlo k této změně.

Jste ženatý?
Ano, manželka byla obvodní dětskou lékařkou, ale teď už je doma a občas dceři pomáhá s vnučkami. Jsme taková lékařská rodina. Dcera pracuje v rentgenologii a syn na onkologii. Obě děti sice jako malé říkaly, že určitě nepůjdou na medicínu, ale stejně u ní nakonec skončily. I moje matka byla lékařka, takže jsme se vždycky složitě domlouvali na oslavy svátků nebo narozenin, když byly naše děti malé. Bylo těžké se domluvit, vždycky někdo sloužil.

Co děláte ve volném čase?
Nejraději se starám o chalupu se zahradou, kterou mám ve Zbiroze. Tam se fyzicky vyřádím, rád pracuji na domku i na zahradě.

Luboš Holubec

Narodil se roku 1941.
Od roku 1969 až do konce loňského roku působil na Chirurgické klinice FN Plzeň.
V roce 1990 se stal docentem.
Sedm let byl zástupcem přednosty chirurgické kliniky pro školskou činnost (do r. 2007).
Je ženatý, má pět vnoučat.
Volný čas věnuje práci na chalupě a na zahrádce.

Autor: Miroslava Tolarová

30.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Stanislav Antoš.

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Plzeň – O boxerský pás českého šampiona v těžké váze profesionálů se bude boxovat v Plzni. Rozhodla o tom pondělní veřejná dražba v plzeňském hotelu Marriott.

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení