VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lochotínské sídliště třídí zbytky z kuchyně

PLZEŇ - Popelnice na bioodpad slaví na plzeňském Lochotíně úspěch. Po čtyřech měsících zkušebního provozu, kdy první městský obvod umístil na lochotínském sídlišti 37 nádob na bioodpad, se ukázalo, že lidé nové hnědé popelnice opravdu využívají.

12.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Nádoby byly alespoň z poloviny zaplněné, celkově bylo svezeno šest tun bioodpadu. Většinou v popelnicích končí kuchyňský odpad. Ukázalo se, že lidé mají o službu zájem, budeme tedy rozmisťovat hnědé kontejnery i na další místa v obvodě,“ potvrdil místostarosta městské části Jan Husák.

Na území obvodu je už dlouhodobě 148 hnědých nádob na bioodpad, ty ale stojí většinou pouze v zástavbě rodinných domků a zahrádek.

V konečné fázi by se tak mělo na sídlištích v obvodu objevit 117 hnědých nádob. Ty budou rozmístěny už od dubna, popelnice budou přiřazeny na každé stanoviště tříděného odpadu. „Myslím, že to nedá tolik práce vytřídit zbytky z kuchyně. Je to spíš o zvyku a já zvyklá třídit odpad jsem. Je dobře, že se to postupně rozšiřuje i na další místa,“ souhlasí s novými popelnicemi Petra Marková z Lochotína.

Při vyhodnocování zkušebního provozu bylo zjištěno, že lidé jsou celkem disciplinovaní. „V nádobách se neobjevoval domovní odpad, to je velké plus. Jediným negativem bylo to, že odpadky byly ukládány do popelnic v igelitových taškách,“ upozorňuje místostarosta Husák.

Obvod slibuje i to, že rozšíření služby se příliš nedotkne rozpočtu. „Náklady za zavedení třídění biodpadu v sídlištích budou činit necelých deset tisíc korun měsíčně,“ odhaduje finanční náročnost opatření Husák.

Svoz bioodpadu zajišťuje pro lochotínský obvod společnost Západočeské komunální služby. Odpad se odváží do areálu skládky Vysoká. Tady se zpracuje na kompostovacích plochách a nakonec slouží jako materiál na kultivaci skládky.

Ostatní velké městské obvody využívají na bioodpad velkokapacitní kontejnery, ty se ale spíš umisťují v okrajových částech a využívají je většinou zahrádkáři. Hnědé popelnice mají ještě na Slovanech, 32 nádob stojí zatím na okraji obvodu. „Letos chystáme rozšíření této služby podle poptávky obyvatel,“ hlásí místostarosta Slovan Oldřich Rošafný.

Co se může do popelnice odkládat

Do nádoby na bioodpad patří:
zbytky ovoce, zeleniny a dalších potravin bez obalu, listy, nať, kuchyňský odpad, odpad ze zeleně v domácnosti, zbytky pečiva a obilovin, travní hmota, plevel listí, drcené větve, hobliny, piliny apod.
Do nádoby na bioodpad nedávejte:
komunální odpad, maso, kůže, kosti, exkrementy, nebezpečné odpady

Autor: Evžen Zavadil

12.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení