VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litičtí jdou do boje proti montovnám i proti radnici

Plzeň – Lidé z Litic odmítají v obci obří průmyslový park. Primátorovi poslali dopis se 795 podpisy.

17.2.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Kucej

Na jedné straně je tu prohlášení ministra vnitra Milana Chovance a primátora Plzně Martina Zrzaveckého (oba ČSSD) o stále větších problémech s pracovními agenturami a pracovníky z ciziny.

Na druhé zelená z radnice pro Průmyslový park Litice o rozloze více než 13 hektarů, což je pro představu asi pět plzeňských náměstí vedle sebe. V něm výrobní haly o rozloze 5,6 hektaru a třísměnný provoz s 670 pracovníky s pracovní dobou sedm dní v týdnu a 365 dní v roce. Plus stovky kamionů přijíždějící v lepším případě z dálničního přiváděče, v horším jinudy.

Podle radnice je vše v pořádku, podle obyvatel Litic ne. Proti chystané výstavbě firmy Accolade se teď místní vzbouřili a hodlají jí zabránit. „Vyzýváme orgány města, aby pozastavily schvalování záměru," píší litičtí primátorovi a radním. Místní zastupitelstvo schválilo usnesení, v němž žádá radnici o stopku.

„Chápu, že jsou tam lidé zděšeni a jsem připraven jednat. Nových pracovníků bude maximálně sto, ostatní se sem přesunou z jiných míst, například z Borských polí," řekl primátor. Obavy z další ubytovny radnice s investorem projednávala. „Byli jsme ujištěni, že ji stavět nebude," dodal Zrzavecký.

Jenže o tom, co konkrétně se bude v nové průmyslové zóně vyrábět, ještě není rozhodnuto. Developer areál postaví a pak ho pronajme konkrétní firmě. Na dotaz, zda ta nebude prosazovat něco jiného, Zrzavecký řekl, že jiného partnera k jednání radnice nemá. „Nemáme důvod mu nedůvěřovat," prohlásil Zrzavecký.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) prohlašuje, že stavba odpovídá schválenému územnímu plánu, který tu s lehkou výrobou počítá. Firma se zavázala postavit u Řepné ulice nový kruhový objezd, přes který má být svedena z dálničního přivaděče kamionová doprava. „Výstavba hal se nedotkne současné zástavby," prohlásil Šindelář.

Podle něj je investor ochoten přijít projekt lidem vysvětlit a obhájit ho. Starosta Litic Jaromír Janoušek (ANO) řekl, že kvůli tomu může být svoláno mimořádné zastupitelstvo. „Chceme se ale ještě před tím s investorem i vedením města sejít," řekl Janoušek s tím, že proti stavbě se budou Litice vyjadřovat do územního rozhodnutí.

Litická průmyslová zóna není nic, co by teď spadlo z nebe, jedná se o ní už dlouho. Projekt má i posudek na dopad stavby do životního prostředí, tzv. EIA. „V roce 2013 se nám podařilo alespoň prosadit, aby investor vyřešil příjezd kruhovým objezdem," poznamenal Janoušek. Jenže Litice toho víc proti stavbě moc neudělaly, nepřipomínkovaly ani územní plán a hlasitě protestují až teď. Proti starostovi Janouškovi se kvůli tomu začínají někteří místní ozývat s tím, že udělal málo.

Zástupce společnosti Accolade Jiří Sochor uvedl, že území je určeno pro lehkou průmyslovou výrobu už více než jednu dekádu. „Předpokládáme, že zájem budou mít společnosti z oboru strojírenství, elektrotechniky a elektroniky," uvedl.

Litičtí přinesli primátorovi dopis proti průmyslovému parku

Dopis se 795 podpisy proti stavbě obřího průmyslového parku doručili v pátek do kanceláře primátora občané Litic. Chtějí zastavit stavbu tří až 15 metrů vysokých hal s avizovaným nonstop provozem ve 13 hektarovém budoucím průmyslovém areálu. Dopis podepsalo 795 občanů Litic, což je vysoké číslo už vzhledem k tomu, že vloni přišlo v Liticích ke krajským volbám jen 666 voličů. V dopise vyzývají primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) a radní, aby stavbu areálu zastavili. V dopise mimo jiné píší:

Jsme pobouřeni tím, že jsme nebyli o tomto záměru včas, veřejně a důkladně informováni.

Nebyla možnost se k záměru vyjádřit nebo protestovat v ranných fázích přípravy. Vadí nám, že tento megalomanský projekt navždy změní vesnický charakter našeho obvodu. Obrovské, monolitické haly zhyzdí krajinu, do které byla naše ves tak malebně zasazena.

Výhled z mnoha našich domovů dostane novou, odpornou dominantu. Děsíme se představy stovek kamiónů rachotících pod našimi okny od rána do pozdních nočních hodin. Kromě azbestových vláken a prachu z lomu budeme vdechovat i prach a emise z dalších náklaďáků, autobusů a vozidel zaměstnanců průmyslového parku. Ucpané nájezdy a křižovatky pří výměnách směny budou naší každodenní frustrací.

Podle mluvčí magistrátu Evy Barborková ale litičtí návštěvu u primátora předem neohlásili, takže se s ním nemohli setkat osobně, protože má dovolenou. Dopis mu proto nechali v sekretariátu. Na začátek příštího týdne je naplánována společná schůzka.

Zástupci litického zastupitelstva SNK Litice rovněž vyzvali starostu Litic Jaromíra Janouška (ANO) ke svolání mimořádného zastupitelstva.

Autor: Dana Veselá

17.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jarní Velká cyklojízda na náměstí Republiky v Plzni
11

Plzeňští cyklisté pořádají už v pondělí tradiční cyklojízdu centrem města

Jaroslav Šindelář v současnosti pracuje na pomníku, který bude připomínat Jana ze Šitboře. Součástí trojbokého jehlanu vyrobeného z černé žuly  bude i vyobrazení díla Oráč z Čech, které pojednává o hádce písaře se smrtí.

Plzeň očima Jaroslava Šindeláře

CHKO Brdy má logo s ohroženým rakem kamenáčem

Brdy – Chráněná krajinná oblast Brdy má od vlastní logo. Zveřejnila ho Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která území spravuje.

OBRAZEM: Plzeňský Majáles ovládli Kryštof

Plzeň - Do lochotínského amfiteátru i přes nepřízeň počasí zavítaly tisíce lidí.

Hádka v baru skončila pokusem o vraždu. Podezřelého zadržela policie

Plzeň - Cizinec po hádce v jednom z barů na Slovanech pobodal mladšího muže.

Petřín v emotivním souboji zdolal Lhotu

Plzeňský kraj – Bojovnost, nasazení, emoce a góly. Sobotnímu šlágru 22. kola nejvyšší krajské fotbalové soutěže mezi Lhotou a Petřínem nechybělo opravdu nic. Petřín nakonec po úchvatném představení obou týmů zvítězil těsně 3:2.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies