VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si na úřadě stěžují na kašny, holuby i jídlo s masem

Plzeň – Mezi připomínkami Plzeňanů, které vloni dorazily na radnici, jsou i kuriozity.

2.3.2015 20
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Žádosti v číslech
V roce 2014 přijal magistrát 52 žádostí o informace. Kladně bylo vyřízeno 40 žádostí, byla vydána tři rozhodnutí o odmítnutí žádosti a devět žádostí bylo odloženo. Tazatel buď nezaplatil poplatek za zpracování odpovědi, nebo magistrátu problém nepříslušel.
Zpoplatněny byly vloni čtyři žádosti o informace. Dvě z nich byly odloženy po marném uplynutí lhůty zaplacení, v jednom případě bylo zpoplatnění uhrazeno, ve druhém byla podána na na výši poplatku stížnost, po úpravě byla částka tazatelem zaplacena.

Neúnosné obtěžování holuby, název nového divadla se jménem Miroslava Horníčka, protest proti stavbě benzinové pumpy u Kauflandu na Borech nebo požadavek vegetariánských jídel v mateřské škole řešil magistrát v loňském roce ve stížnostech, peticích, připomínkách a podnětech občanů. Na radnici dorazilo 52 žádostí o informace, z toho u čtyř magistrát odpověď zpoplatnil.

„Tam, kde cena nepřekračuje 250 korun, si úřad neúčtuje nic. Pokud je ale hledání informací nutných k odpovědi komplikované a musí se jít do archivu i několik let zpátky, pak postupujeme podle sazebníku úhrad za poskytování informací," sdělila vedoucí odboru kontroly a interního auditu magistrátu Štěpánka Kochmanová.

Co konkrétně se zpoplatňuje? Třeba pořízení černobílé kopie formátu A4 stojí 80 haléřů, barevné dvakrát tolik. A pak je tu práce úředníka. Jeho hodinové pátrání po informaci, kterou tazatel požaduje, stojí podle magistrátního sazebníku 190 korun za hodinu. Když hledá méně než hodinu, úhradu magistrát nechce.

Informace za tisíce

Poplatek se může vyšplhat až do tisíců korun. Bylo to tak například při dotazu týkajícího se plzeňských kašen. „Muselo se do archivu a do výběrových řízení několik let nazpět," vysvětlila Kochmanová. Poplatek ale žadatel odmítl zaplatit a obrátil se na nadřízený Krajský úřad. Ten nařídil vše přepočítat a magistrát musel slevit. Pak byl žadatel ochoten zaplatit a dostal, co chtěl.

„V minulosti je znám případ, kdy šel poplatek do desítek tisíc korun, protože se jednalo o složité hledání více informací za celé volební období. Zaplacen nebyl," přiznala Kochmanová.

A jak se úřad se stížnostmi vypořádal? Jako oprávněnou uznal například tu, kdy žena ztratila doklady, a když jí magistrát vystavil nový občanský průkaz, po čase ho zase zrušil. Úřednice totiž omylem poté, co ztrátu občanky v cizině nahlásilo příslušné velvyslanectví, zrušila už nový doklad namísto odcizeného. Magistrát se ženě omluvil a úřednici potrestal srážkou z výplaty.

Petice za divadlo Miroslava Horníčka byla zbytečná, divadlo dostalo název Nové. Ve školce už smí vegetariánské dítko jíst vlastní stravu, dokonce mu ji ohřejí. A střechu v Partyzánské ulici v Doubravce má proti holubům chránit zábrana.

Autor: Dana Veselá

2.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení