VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Lidé raději uhoří, než aby parkovali dál od domu

PLZEŇ - Neuvěřitelný konec mělo cvičení, při kterém hasiči v úterý večer zkoušeli průjezdnost lochotínského sídliště. Ani k jednomu ze dvou paneláků, ve kterých mělo hořet, se neměli se svou technikou šanci dostat kvůli špatně zaparkovaným autům.

29.5.2008 25
SDÍLEJ:

Hasiči testovali tentokrát průjezdnost na Severním předměstíFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

Obyvatelé druhého z „hořících“ domů v ulici Komenského 83 si ještě své parkování před domem obhajovali. Že si sami staví barikády pro záchranáře, když jde o jejich životy, bylo většině z nich marné vysvětlovat.

„Je to buzerace, umíte jen dávat pokuty,“ zaznívalo z jejich úst na adresu městských strážníků, kteří hasičům uvolňovali cestu pomocí odtahového vozu. „Řidiči si mnohdy vůbec neuvědomují, jak svým skutečně nevhodným parkováním můžou zapříčinit ztráty na životech, zdraví a na majetku. Kdyby hořelo právě u nich a my se zdrželi kvůli překážejícím autům, určitě by se připojili ke stíhání těch, kteří za to mohou,“ uvedl ředitel plzeňských hasičů Michal Novák.

„Co je to za nesmysl? U nás v domě nehoří a tady je normální parkoviště,“ rozčiloval se obyvatel domu, jehož auto bránilo hasičům v cestě nejvíc. Stálo v křižovatce a ani minimální třímetrová vzdálenost od aut na druhé straně silnice nebyla zdaleka dodržena. „Sedni do toho a jeď pryč. Oni nám to odtáhnou, podívej se, jak se tváří,“ volal na svou družku, které se ale do auta moc nechtělo a vrátila se domů. Strážníci zaslechli, jak říkala, že nemůže odjet, když nemá papíry.

Strážníci autov průběhutéměř půl hodiny marného vysvětlování zapřáhli k ramenu odtahového vozu a už jej stačilo jen zvednout. Najednou přiběhla jiná žena s tím, že je auto její a že s ním odjede jen co si dojde pro doklady. Takže odtahu zabránila na poslední chvíli.

Pro záchranu ohrožených životů a evakuaci je potřeba každá minuta. Když se hasiči se žebříkem nemohou na místo dostat včas, hrozí, že se obyvatelé výškových budov udusí kouřem. „Jde o to, že potřebujeme dostat výškovou techniku do vzdálenosti 15 metrů od budovy, jinak nedokážeme žebřík vysunout do posledních pater. Také potřebujeme prostor na roztažení vzpěr,“ vysvětlil velitel stanice Košutka Michal Pathy.

Pochopení pro úterní demonstrativní akci měl jen jediný z obyvatel domu, který si uvědomil, že by v hořícím paneláku kvůli pohodlnosti a parkování před domem zůstat nechtěl. „Samozřejmě, že chci přežít. Mě by to nenapadlo a celá léta jsem tady také takhle parkoval. Teď teprve, když jste mi to vysvětlili a ukázali, si uvědomuji, jak je to nebezpečné a že ta auta tu být nemají,“ řekl a děkoval hasičům za názorné poučení, ke kterému hasiči se strážníky přistoupili, když pouhé napomínání nikam nevedlo. Proto se odtahuje a bude se odtahovat tak dlouho, dokud se řidiči nenaučí za cenu ochrany vlastního zdraví parkovat méně pohodlně a dál od domu.

Neohleduplní řidiči dopadnou stejně jako majitel modrého formana v ulici Elišky Krásnohorské. Toho strážníci ve středu opravdu odtáhli. Spolu s dalšími auty, jejichž majitelé ještě stihli vyklidit pole, také překážel v průjezdu hasičů.

Řidiči hasičských vozů bojují při opravdových zásazích s překážejícími auty v ulicích Plzně v podstatě každý den. Večer bývá nejhorší situace na sídlištích hlavně severního předměstí a přes den v centru města. Rozhodují centimetry a i přes neskutečnou zručnost strojníků se hasičský vůz nemůže mnohdy vymotat vůbec. Hasiči pak musí vyskočit a překážející auto poponést. „To je ovšem nereálné, kdyby v cestě stála třeba dodávka,“ dodává Novák. Kdyby auta stála podle předpisů, problém by prý hasiči neměli.

Autor: Šárka Meissnerová

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Restaurátoři obnoví i hřbitovní bránu

Podpis smlouvy mezi Doosan Škoda Power a FC Viktoria Plzeň
5

Viktoria prodloužila smlouvu s generálním partnerem

V Plzni vzniká fotbalgolfové hřiště, zahraje si i veřejnost

Plzeň - Fotbalgolf je sport, který spojuje prvky fotbalu a golfu. Netradiční aktivitu, k níž je zapotřebí pouze velké hřiště, jamky, překážky a fotbalový míč, si budou budou moci snad už za pár měsíců lidé zahrát také v Plzni.

Dodávka nabourala do stromu, pro spolujezdce letěl vrtulník

Stod - Záchranáři vyráželi v úterý dopoledne k vážné dopravní nehodě mezi Stodem a Holýšovem.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

V pátek začne Náplavka k světu

Plzeň – Na levém břehu řeky Mže mezi Rooseveltovým mostem a červenou pěší lávkou vypukne v pátek festival řemeslných pivovarů Brewstock a zároveň s ním další ročník Náplavky k světu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies