VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Lidé raději uhoří, než aby parkovali dál od domu

PLZEŇ - Neuvěřitelný konec mělo cvičení, při kterém hasiči v úterý večer zkoušeli průjezdnost lochotínského sídliště. Ani k jednomu ze dvou paneláků, ve kterých mělo hořet, se neměli se svou technikou šanci dostat kvůli špatně zaparkovaným autům.

29.5.2008 25
SDÍLEJ:

Hasiči testovali tentokrát průjezdnost na Severním předměstíFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

Obyvatelé druhého z „hořících“ domů v ulici Komenského 83 si ještě své parkování před domem obhajovali. Že si sami staví barikády pro záchranáře, když jde o jejich životy, bylo většině z nich marné vysvětlovat.

„Je to buzerace, umíte jen dávat pokuty,“ zaznívalo z jejich úst na adresu městských strážníků, kteří hasičům uvolňovali cestu pomocí odtahového vozu. „Řidiči si mnohdy vůbec neuvědomují, jak svým skutečně nevhodným parkováním můžou zapříčinit ztráty na životech, zdraví a na majetku. Kdyby hořelo právě u nich a my se zdrželi kvůli překážejícím autům, určitě by se připojili ke stíhání těch, kteří za to mohou,“ uvedl ředitel plzeňských hasičů Michal Novák.

„Co je to za nesmysl? U nás v domě nehoří a tady je normální parkoviště,“ rozčiloval se obyvatel domu, jehož auto bránilo hasičům v cestě nejvíc. Stálo v křižovatce a ani minimální třímetrová vzdálenost od aut na druhé straně silnice nebyla zdaleka dodržena. „Sedni do toho a jeď pryč. Oni nám to odtáhnou, podívej se, jak se tváří,“ volal na svou družku, které se ale do auta moc nechtělo a vrátila se domů. Strážníci zaslechli, jak říkala, že nemůže odjet, když nemá papíry.

Strážníci autov průběhutéměř půl hodiny marného vysvětlování zapřáhli k ramenu odtahového vozu a už jej stačilo jen zvednout. Najednou přiběhla jiná žena s tím, že je auto její a že s ním odjede jen co si dojde pro doklady. Takže odtahu zabránila na poslední chvíli.

Pro záchranu ohrožených životů a evakuaci je potřeba každá minuta. Když se hasiči se žebříkem nemohou na místo dostat včas, hrozí, že se obyvatelé výškových budov udusí kouřem. „Jde o to, že potřebujeme dostat výškovou techniku do vzdálenosti 15 metrů od budovy, jinak nedokážeme žebřík vysunout do posledních pater. Také potřebujeme prostor na roztažení vzpěr,“ vysvětlil velitel stanice Košutka Michal Pathy.

Pochopení pro úterní demonstrativní akci měl jen jediný z obyvatel domu, který si uvědomil, že by v hořícím paneláku kvůli pohodlnosti a parkování před domem zůstat nechtěl. „Samozřejmě, že chci přežít. Mě by to nenapadlo a celá léta jsem tady také takhle parkoval. Teď teprve, když jste mi to vysvětlili a ukázali, si uvědomuji, jak je to nebezpečné a že ta auta tu být nemají,“ řekl a děkoval hasičům za názorné poučení, ke kterému hasiči se strážníky přistoupili, když pouhé napomínání nikam nevedlo. Proto se odtahuje a bude se odtahovat tak dlouho, dokud se řidiči nenaučí za cenu ochrany vlastního zdraví parkovat méně pohodlně a dál od domu.

Neohleduplní řidiči dopadnou stejně jako majitel modrého formana v ulici Elišky Krásnohorské. Toho strážníci ve středu opravdu odtáhli. Spolu s dalšími auty, jejichž majitelé ještě stihli vyklidit pole, také překážel v průjezdu hasičů.

Řidiči hasičských vozů bojují při opravdových zásazích s překážejícími auty v ulicích Plzně v podstatě každý den. Večer bývá nejhorší situace na sídlištích hlavně severního předměstí a přes den v centru města. Rozhodují centimetry a i přes neskutečnou zručnost strojníků se hasičský vůz nemůže mnohdy vymotat vůbec. Hasiči pak musí vyskočit a překážející auto poponést. „To je ovšem nereálné, kdyby v cestě stála třeba dodávka,“ dodává Novák. Kdyby auta stála podle předpisů, problém by prý hasiči neměli.

Autor: Šárka Meissnerová

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení