VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou nepoučitelní, tvrdí hasič

Plzeň – Tak je konečně po povodních, to nejhorší už je za námi, hrne se na Plzeňany ze všech stran. Přesto však hasiči volno nemají, stále musí monitorovat situaci, a tak vyjíždějí do terénu několikrát denně. A na obhlídku zatopených Radčic, Křimic a Skvrňan vyrážím s velitelem skvrňanských hasičů Vlastimilem Malinou i já.

18.1.2011
SDÍLEJ:

Mže u SkrvňanFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Do terénní Lady Niva nasedám u Kalikovského mlýna, kde je stále kvůli vodě zavřená silnice do Radčic. Obhlídku začínáme pod Předními Skvrňany, kde projíždíme kolem autoservisu. I tady byla voda a pracovníci nyní uklízejí následky. Vpředu, vpravo i vlevo je jen voda, ale hasič šlápne na plyn a lada vyjíždí. Mimoděk se podívám na nohy, jestli voda neteče i do auta. Jako by Malina četl moje myšlenky, podotkne, že teď už je vody o dost míň, že klesla. „Teď je tu tak třicet čísel,“ dodá. Jen nasucho polknu.

Voda stříká na všechny strany a silnice není skoro vidět. „Tady to asi člověk musí hodně znát, aby tu teď mohl jezdit, co?“ ptám se s jistou obavou v hlase. „No jasně. Ale teď už to jde, v noci to bylo horší. Nebylo pořádně vidět a i vody bylo víc,“ odpoví mi hasič, který v terénu strávil celý víkend.

Pokračujeme až k několika domům, jejichž obyvatelé se rozhodně suchou nohou nedostanou tam ani sem. „Tady zůstali lidi, vůbec nechtěli odjet. Takhle odmítli evakuaci i loni a nakonec jsme je odsud vezli v noci s valníkem,“ tvrdí náš řidič. Podle něj není problém jen v tom, že by se jim mohla voda dostat i do domu. „Může se stát cokoli. Uklouznou, zlomí si nohu. Taky už nejsou nejmladší, můžou dostat mrtvičku. A pomoc se sem zkrátka nedostane.“

#nahled|http://g.denik.cz/46/24/velka_voda_plzen_110117_06_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/46/24/velka_voda_plzen_110117_06.jpg|Mže u Radčic#

Je po jedné odpoledne, ale všude se válí mlha. Zatopená pole tak nejsou vidět úplně. Přesto si připadám téměř jako trosečník uprostřed moře. „Teď není nic moc vidět, ale v noci to tu byla nádhera. Svítil měsíc a z města zářil jen kostel z náměstí a synagoga. Obojí se odráželo ve vodě a to bylo fakt působivé,“ popisuje hasič. Rozhlížím se kolem sebe, ale vůbec to tu nepoznávám. „Kde teď přesně jsme?“ „Mezi Radčicemi, Skvrňany a Křimicemi,“ odpoví mi hasič a já si uvědomuji, že jsem tu asi nikdy nebyla ani za sucha.

Najednou se uprostřed vody zjeví dva senioři. Babička vpředu, muž za ní, na nohou gumovky. Oběma je kolem osmdesáti, vedou se za ruce, pán má dokonce hůlku. Zastavíme. „Kam jdete?“ ptá se manželů hasič. „Už domů,“ lakonicky odpoví žena. Je zřejmé, že si povídat nechce. „Nechcete někam odvézt?“ zkouší to ještě Malina. „Ne, jen nám uhněte s autem. Stojíte nám v cestě,“ utrousí žena a pokračuje v chůzi. Jedeme tedy dál a Vlastimil Malina se začne trochu rozčilovat. „Tak to vidíte, asi si šli zkontrolovat zahrádku. My to tu projedeme, můžeme je varovat, jak chceme, ale kdyby se jim něco stalo, byl by průšvih.“

#nahled|http://g.denik.cz/46/24/velka_voda_plzen_110117_08_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/46/24/velka_voda_plzen_110117_08.jpg|Mže u Skrvňan#

Naše další cesta vede do Radčic, kde silnice končí ve vodě. Na břehu i ve vodě se povalují jen kusy starého nábytku, stromů a nějaká nádrž. V podstatě není poznat, kudy za normálních okolností řeka teče. Zpět se vracíme zavřenou silnicí ke Kalikovskému mlýnu a i přes zákaz potkáváme auto. „Lidi jsou prostě nepoučitelní,“ konstatuje hasič a vysazuje mě zpět u mého auta. Už moc dobře vím, že i když je to nejhorší za námi, voda ze zatopených polí a zahrádek asi ještě nějaký den nezmizí.

Autor: Miroslava Tolarová

18.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení