VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní tábory letos mívají jen malé kazy

Plzeňský kraj – Hygienici zatím příliš pokut nerozdali. Pokud ano, tak jen za drobnosti v kuchyních.

18.8.2015
SDÍLEJ:

Letní tábor. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zuzana Rašková

Zdá se, že organizátoři dětských letních táborů jsou rok od roku pečlivější. Kontroloři z Krajské hygienické stanice (KHS) sídlící v Plzni totiž určitě nepolevili, nicméně pokut za nedostatky zatím rozdali jen málo.

Josef Klepáč, vedoucí odboru hygieny dětí a mládeže KHS, říká: „Tento rok je klidný, takřka bezproblémový." V Plzeňském kraji během letošních velkých prázdnin tráví čas 18 tisíc dětí na zhruba 240 nahlášených táborech. Je to vysoké číslo, ačkoliv ještě před osmi deseti lety se vyšplhalo i přes dvacetitisícovou hranici.

„My jsme zatím provedli 115 kontrol, při kterých jsme museli uložit celkem čtyři pokuty dohromady za 2800 korun," konstatuje Klepáč s tím, že zbylých asi 130 táborů hygienici do září nenavštíví. „To bychom při poměrně malém počtu inspektorů ani nestihli. Ale podobně jako v minulých letech alespoň 70 procent táborů zkontrolujeme určitě," pokračuje.

Inspektoři kontrolují, jak je zabezpečeno stravování, zásobování pitnou vodou, ubytování a osobní hygiena dětí i vedoucích.

Letošní pokuty se týkaly zejména kuchyní. „Šlo například o špatnou hygienu lidí připravujících jídlo či nesprávný způsob skladování potravin. Další nedostatky typu špinavého povlečení postelí nebo chybějící zdravotnické dokumentace bývá možné vyřešit hned během kontrol," popisuje Klepáč.

O nenahlášených táborech inspektoři nevědí a do jejich hledáčků se dostávají pouze tehdy, kdy je například některý z rodičů upozorní, že je něco špatně. Tak jako když v jednom nenahlášeném táboře před lety vypukla epidemie.

Hygienici ale evidují například i klíšťová onemocnění. Také v tomto ohledu je letošní rok jiný. „Napadení klíšťaty je minimum. Přitom by se dalo čekat, že to bude jinak," míní Josef Klepáč. Klíšťatům totiž vysoké teploty svědčí.

Jediné klíště

Marcela Holomelová, vedoucí dětského tábora, který ve Dvoře Krasíkov na Tachovsku pořádalo plzeňské Středisko volného času Radovánek, jeho slova potvrzuje. „Za dva týdny jsme vytáhli jen jediné klíště. Zato jsme měli hodně puchýřů, jak děti chodily na výlety," popisuje.

S kontrolou Krajské hygienické stanice se táborníci v Krasíkově nesetkali. „Jsme totiž malá skupina do 30 dětí a na takové inspekce nejezdí. Ale přímo ve Dvoře hygiena byla kontrolovat restauraci. Prošla bez problémů," dodává vedoucí s tím, že Krasíkov se letos maximálně osvědčil a příští rok se do něj táborníci určitě vrátí.

Jak si vlastně hygienici tábory, jež navštíví, vybírají? Ačkoliv místa volí nahodile, postupují podle přesného kontrolního plánu. Aby na táboře věděli, že se k nim inspekce chystá, se nestává.

Podle Josefa Klepáče je to, že kontroloři na velké prohřešky nenarážejí, dáno výchovou. „Tábory většinou pořádají stále ty samé skupiny lidí, kteří si navíc vychovávají nástupce. Zjistí-li se u nich jeden rok nedostatek, další rok si už dají pozor," míní hygienik.

Starostové se ozvali

Kontroly táborů však kromě jejich přímých účastníků zajímají i politiky. Na přetřes přišly například v březnu, kdy se v plzeňském Parkhotelu konala konference Svazu měst a obcí ČR.

Předseda svazu Dan Jiránek totiž na setkání od jednoho z přítomných starostů dostal podnět, s nímž se do té doby nesetkal. „Jde o letní tábory pro děti a mládež, konkrétně o sankce pro ně v případě, že nesplní nějakou podmínku.Organizace takových táborů je dobrovolnická činnost a kdyby pokuty měly být nepřiměřeně vysoké, nemuseli by lidé mít na pořádání táborů chuť," řekl Jiránek, který pak o problému hovořil s poslanci za Plzeňský kraj.

Autor: Pavel Korelus

18.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic (vlevo) se snaží přejít přes jabloneckého obránce Matěje Hanouska.

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Ilustrační foto

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení