Projekt s dlouhým názvem Přetrvávající prefrontální aktivace jako maker carvingu a prediktor ztráty perzistence v léčbě závislosti pod sebou skrývá porovnání dvou snímků z CT vyšetření. Klinika na něj dostala téměř třímilionový grant.

„Subjektivní pocit potěšení je společný pro návykové látky. Pocity jsou klíčové pro motivaci člověka a jsou vyvolávány jídlem, pitím, zážitky a všemi návykovými látkami i aktivitami,“ vysvětluje lékař Luboš Janů. Dodává, že tento pocit souvisí s takzvaným bažením, které významně snižuje úspěchy léčby. Laicky řešeno, pokud nenacházíme potěšení v běžném životě, bažíme po tom, co nám toto potěšení nahradí.

Studie spočívá v provedení CT snímku pacienta po detoxifikaci a pak znovu po sedmitýdenní léčbě. „Snímek ukáže, jak na tom náš mozek je, zda se dokáže ´těšit´ i bez drogy. Čím menší změny se od začátku léčby objeví, tím menší šanci má pacient na úspěch,“ vysvětluje Janů. V tomto roce chce nemocnice přijmout 16 dobrovolníků závislých na alkoholu, kteří se studie zúčastní, celkem jich má být 28.

Komplexní výsledky studie, na jejichž základě by se mohlo začít jednat s pojišťovnami o proplácení CT vyšetření, by měly být známy až napřesrok. „Jedno základní vyšetření bez práce lékaře vyjde na devět tisíc korun, ale zase by ušetřilo náklady na léčbu, která je mnohem dražší a může být zbytečná,“ říká primářka psychiatrické kliniky Taťjana Petráňová.

V loňském roce se na úseku pro léčbu závislosti detoxifikovalo 170 pacientů, z toho 41 procent žen. Nejčastější diagnózou přitom byla závislost na alkoholu – ve 40 procentech případů. Průměrná doba detoxifikace je deset dní, pacienti pak nejčastěji odcházejí na další léčbu. „Na oddělení pro léčbu závislostí máme kapacitu 70 lidí ročně, přičemž léčba trvá sedm týdnů,“ říká Pertáňová.

Janů doplňuje, že predispozici k alkoholismu má jeden člověk z deseti. „Genetika zde hraje dokonce větší roli než třeba u cukrovky,“ říká lékař.