VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Labutě po výlovu v Bažantnici uvízly v bahně

Bažantnice – Labutí rodinka s pěti mláďaty zůstala uvězněná v bahnité pasti, v niž se proměnil rybník v severoplzeňské Bažantnici.

9.10.2012
SDÍLEJ:

S odchytem labutích mláďat pomáhali Karlu Makoňovi Zdeňka a Václav Kaiserovi. Jim i všem dalším ochranář děkuje. Foto: Karel Makoň

Rybáři z mariánskolázeňského rybářství ho vypustili, vylovili a podle ochranáře Karla Makoně nechali zvířata napospas vlastnímu osudu, neboť rybník údajně čekají opravy a voda se do něj vrátit nemá.

„O vypouštění rybníka a labutích mě informovalo několik lidí, já osobně jsem situaci nepřikládal žádný velký význam, neboť jsem se naivně domníval, že když nevolá někdo od rybářů či z místně příslušných úřadů ochrany přírody, mají všichni situaci pod kontrolou a o případném problému vědí," tvrdí Makoň.

Ptáci zůstali v louži bahna nedaleko čepu. „Stál jsem na hrázi a koukal na blátem se natírající mláďata. Čtyři z nich a samec byla letuschopná, ale samice přepeřovala, neměla dorostlé letky a jedno z mláďat bylo také nevzletné. Rodina se však držela pohromadě a bylo jasné, že se musím pokusit ptáky pochytat a převézt jinam. Samici jsem proto nalákal na chleba a s místním kolegou a jeho dětmi odchytil, nevzletné mládě se však po odchytu matky došoupalo doprostřed rybníka a létající ptáci se rozlétli. Ten den jsem tedy do stanice v Plzni převezl pouze samici," popisuje ochranář.

Druhý den dopoledne volali Karlu Makoňovi manželé Kaiserovi. „Blátem obalené a oslepené mládě vylezlo na pole a ostatní ptáci již odlétli. Požádal jsem je, aby mládě do mého příjezdu hlídali a nepustili zpět. Společně jsme je pak odchytili. Mládě mělo značně znečištěné opeření a od bláta a písku do krve rozdrásané oči. Všimli jsme si, že na opačné straně rybníka je ještě jedno, které jsme s Kaiserovými odchytili také. Obě labutě pak putovaly za matkou k nám do voliéry," pokračuje.

Hned jak se odchycení ptáci dají do pořádku, vypustí je ochránci na Berounku k Dolanskému mostu, kde by se mohli setkat s druhou půlkou své rodiny. Rodinka z Bažantnice, která patří k poslední stabilním labutím párům na Plzni-severu, na tomto úseku totiž pravidelně přezimuje.

Jednatel společnosti Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek se k věci nechtěl příliš vyjadřovat. Řekl však, že rybník bez vody zřejmě nezůstane. „Hráz opravy potřebuje, ale nevíme, jestli se na ně podaří sehnat peníze. Pokud ne, provedeme opravy provizorní a necháme rybník zase natéct," řekl včera Mašek s tím, že pokud ale na opravy dojde, budou labutě „muset odletět jinam".

Autor: Pavel Korelus

9.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení