VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Labrador do útulku přicestoval s lahvemi

Plzeň - Na nalezené zvíře zákony pohlíží jako na ztracenou věc. Odevzdává se na úřadě.

29.7.2009
SDÍLEJ:

Nalezený labrador z Kašperských Hor je v současné době v karanténě. Najde se jeho páníček?Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Až z Kašperských Hor se do plzeňského útulku na Valše dostal mladý labrador. V dobrém úmyslu ho sem přivezl rozvozce nápojů z Prahy. Nepřímo tak ale zavinil, že majitel psa ho nyní nemůže najít. „Jsme přesvědčeni, že pejsek někomu určitě patří, protože je udržovaný a přátelský, nejspíše utekl a ztratil se,“ řekl Deníku ředitel útulku Martin Kuna.

Labrador, který zatím nemá jméno, je v útulku od poloviny července a čeká v karanténě, zda se o něj nepřihlásí původní majitel. Snahu najít mu páníčka ale pracovníkům útulku ztěžuje i fakt, že pes nemá čip. „Volali jsme i na obecní úřady v okolí nálezu psa, ale zatím se o něj nikdo nepřihlásil. Kdyby měl čip, bylo by všechno jednodušší,“ potvrzuje Kuna.

Čipování v naší zemi není povinné a záleží čistě na každém majiteli, jestli nechá zvíře zhruba za šest set korun očipovat. „O čipování je poměrně velký zájem, jezdí k nám lidé nejen z Plzně, kde tento problém řeší vyhláška a každý pes by měl takový čip mít,“ řekl Radek Želina z plzeňské veterinární ordinace sídlící ve Skvrňanech. „Pokud se takový pejsek s čipem ztratí, je velmi pravděpodobné, že se majiteli vrátí zpět,“ dodává.

A jaký je tedy správný postup, pokud najdeme ztracené zvíře? „V první řadě je nutné nález psa nebo jiného zvířete nahlásit na policii nebo ho rovnou odevzdat na nejbližší obecní úřad, který má ze zákona povinnost se o nalezené zvíře postarat. Pokud někomu patří, bude ho majitel hledat právě tam,“ vysvětluje ředitel útulku, který má zkušenosti spíše s opačným postupem.

„Lidé v dobré víře a s pocitem, že činí dobrý skutek, přivezou pejska rovnou do útulku. V takovém případě se je snažíme přesvědčit, aby ho odevzdali na příslušném úřadě, naše kapacita je omezená,“ pokračuje. Přitom všechny obce a města by měly mít k dispozici alespoň jeden kotec nebo uzavřený smluvní vztah s někým, kdo by se o zvíře v případě potřeby postaral, například s útulkem.

Jednou z obcí, která služby útulku využila, byl i Skašov, kde lidé v minulosti nalezli u stromu přivázané dva dospělé psy. Majitel je tam nechal osudu i s jejich šesti štěňaty. „Na toto období nevzpomínám moc rád. Nezodpovědný člověk, který se už nechtěl o svoje psy starat, nám přidělal akorát spoustu starostí,“ řekl starosta Skašova Karel Šrámek. „Obec to stálo přes dvacet tisíc korun. Psy jsme museli nechat naočkovat a umístit je do útulku na Valše. Co vím, tak už jsou všichni u nových majitelů,“ doplňuje.

Pokud se původní pán labradora nenajde, bude i on v útulku čekat na nového.

Martina Němcová

29.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení