VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kyselinový útočník uniká. Chytneme ho, věří kriminalista

Plzeň - Ve čtvrtek to bylo deset dnů od chvíle, kdy se v Plzni odehrál v Česku ojedinělý kriminální čin, který vzbudil mimořádnou pozornost. Na mladou dívku zaútočil neznámý pachatel a polil ji silnou kyselinou.

29.11.2013 3
SDÍLEJ:

Rudolf CísařFoto: ČTK/Petr Eret

O záchranu 25leté Martiny od té doby usilují lékaři. Utrpěla těžké popáleniny v obličeji i vnitřních ústrojí a zůstává ve vážném stavu. Policisté se snaží přijít na stopu pachateli. Zatím jim uniká.

„I pro nás je ten případ zcela ojedinělý. Nikdy v minulosti jsme se s útokem takové povahy a s takovými následky nesetkali," řekl Rudolf Císař, náměstek krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Pětadvacetiletá Martina, kterou v pondělí ráno polil kyselinou zatím neznámý násilník

Jakým způsobem probíhá práce policie na objasnění případu?
Policie k případu přistupuje kvůli jeho povaze i právní klasifikaci s maximální pozorností. Byl sestaven speciální tým, který se vyšetřování intenzivně věnuje. Jsou to už stovky hodin, dnem i nocí. V týmu je zastoupena celá řada policejních expertů. Zprvu častěji, nyní jednou denně vedení týmu informuje o podniknutých krocích ve vyšetřování a výsledcích krajského policejního ředitele.

Veřejnost očekává informace, kam vyšetřování dospělo, ale policie moc sdílná není.
Pohnutky veřejnosti chápu, ale abychom neohrozili průběh vyšetřování a následného dokazování, nemůžeme průběžně výsledky vyšetřování zveřejnit. Byly vyslechnuty řádově desítky svědků, analyzujeme a prověřujeme jednotlivé výpovědi. Vyhodnocujeme stopy z místa činu. Snažíme se sestavit přibližný sled událostí, které činu předcházely a následovaly. Opakovaně jsme kvůli tomu žádali o spolupráci veřejnost.

Kolik poznatků vám veřejnost sdělila, byly pro vás užitečné?
Získali jsme celkem dvanáct podnětů. Napomohly nám k sestavení přibližné časové osy a stanovení přibližné únikové cesty pachatele. Ač to zprvu nebylo jisté, dnes můžeme říct, že s velkou pravděpodobností byl pachatelem muž, nikoliv žena.

K sestavení podobizny pachatele svědectví lidí nestačilo?
Ne, identikit dosud sestaven být nemohl. Věříme ale, že získáme od lidí další poznatky, které nám pomohou v dalším objasňování této trestní věci.

S jakými verzemi tedy policie pracuje?
Je jich několik, ale s ohledem na současný stav prověřování věci je nelze konkretizovat.

Veřejnost nejvíc znepokojuje možnost, že se jednalo o útok nějakého pomatence, který si oběť vybral náhodou a mohl by tedy útok kdykoliv zopakovat.
Pro uklidnění veřejnosti mohu sdělit, že tato varianta se na základě zjištěných skutečností jeví jako velmi nepravděpodobná. Podle všeho se jednalo o cílený útok.

Je napadená žena už ve stavu, že může vypovídat?
Promiňte, ale k osobě poškozené ani jejímu stavu se kvůli probíhajícímu prověřování věci nebudu vyjadřovat. Mohu pouze sdělit, že zatím vyslechnuta nebyla.

Víte, zda byl pachatel při útoku maskován?
Nezlobte se, ani tuto otázku nelze v současné fázi prověřování zodpovědět.

Na veřejnost prosákly informace, že napadená dívka se před nedávnem dramaticky rozešla se svým partnerem, plzeňským taxikářem, který mohl mít motiv k útoku. Jakou roli zmíněný muž v případu hraje? Je mezi podezřelými?
Policie ho vyslechla, stejně jako řadu další svědků, kteří se s obětí znali a mohli podat důležité svědectví.

Můžete sdělit, jak široký je v současnosti okruh podezřelých?
Policie do současné doby nikoho nezadržela, nikdo nebyl obviněn.

Promiňte mi tu otázku: je možné, že se případ vůbec nikdy nepodaří objasnit a pachatel zůstane neznámý?
O tom teď vůbec nemá smysl uvažovat. Všichni k tomuto případu přistupujeme s maximálním nasazením a děláme vše pro to, aby byl objasněn. Uplynulo sice deset dnů, ale to pro pravděpodobnost, zda bude či nebude případ objasněn, nic neznamená. Dá se říci, že i přes množství vykonané práce jsme stále na začátku, přesto za sebe říkám, že jsem přesvědčený o úspěšném vyřešení případu a dopadení pachatele.

Čtěte i další související články ZDE.

Autor: Aleš Tolar

29.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Policejní vyšetřovatelé na místě vraždy v Plzni na Roudné
AKTUALIZOVÁNO
9

Po brutální vraždě bezdomovce na Roudné zůstala ve stanu kaluž krve

Jaroslava Rybáková ze Žinkov pěstuje na zahradě více než 200 druhů gladiol. S některými se přišla pochlubit na víkendovou výstavu květin.

Ráj gladiol. Jaroslava má na zahradě přes 200 druhů

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Plzeň – Černý superb s pražskou poznávací značkou si razí cestu přes množství diváků. Uvnitř automobilu sedí pan prezident se svou ochrankou.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení