VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli pasu děti trpěly

PLZEŇ - Za osm krásných dní strávených u moře v Tunisu zaplatila ředitelka Dětského domova Trnová i její malí svěřenci poměrně vysokou daň. Od 25. dubna letošního roku se totiž začaly vydávat pasy s biometrickými údaji a pro ty se musejí dostavit děti osobně do místa svého trvalého bydliště. Stovky kilometrů proto ujeli v parném počasí i tříletí caparti.

18.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Zlata Měchurová

„Musela jsem osobně s každým dítětem na příslušný úřad do místa jeho trvalého bydliště. Cestovali jsme do Karlových Varů, Ostrova, Sokolova a Tachova. V horku byla cesta ve voze pro děti dost náročná, některé i zvracely,“ popisuje nepříjemné putování za pasy ředitelka domova Helena Tichá. Na úřadě je pak ještě čekala většinou fronta lidí. Celé martyrium se navíc nedalo urychlit tak, že by některé děti jely s ředitelkou a další s jinou pověřenou osobou. „Jsem jediná, kdo může za rodiče zhotovení a převzetí pasu jako statutární zástupce podepsat, a v tomto případě prý ani není možné někomu předat plnou moc,“ vysvětluje Tichá.

Zkušenosti s tím má i vedoucí správního oddělení odboru vnitřních věcí Magistrátu města Plzně Ivana Vítová. „Je to komplikované, ale podle nové vyhlášky to tak musí být. Pro děti je to skutečně náročné, k nám do Plzně jely například z dětského domova v Tachově nebo z Kašperských Hor. Navíc nám zrovna spadl server a dětičky tu čekaly celé dopoledne,“ říká Vítová. Jediné, jak je možné se jízdě po úřadech vyhnout, je nechat udělat dítěti rychlý pas. „Stojí ale 1000 korun a jeho platnost je pouhých půl roku, to by domovům vyšlo příliš draze,“ dodává Vítová. Za klasický pas s ochrannými znaky přitom domov za děti zaplatil pouhou stokorunu.

Ve středu ředitelka domova vyzvedla v Kralovicích poslední pas a úřednický kolotoč mají všichni za sebou. „Je to to poslední, co nám scházelo, i tak nás stálo obrovské úsilí získat písemný souhlas k cestě od rodičů dětí,“ popisuje další problémy před cestou Tichá.

Některé rodiče nemohli ani sehnat. „Jiní, přestože je zájezd nestojí ani jedinou korunu, s cestou nesouhlasili, prý také nikdy nikde nebyli, tak co by jezdily jejich děti,“ podivuje se Tichá. Do Tunisu se v srpnu podívá 15 dětí ve věku od 2,5 roku do 6 let, u kterých se souhlas rodičů získat podařilo.

Zájezd k moři by v domově rádi přichystali také v dalším roce. Protože děti z domova odcházejí a přicházejí nové, čeká ředitelku příští rok další strastiplná cesta za pasy. Ministerstvo vnitra totiž žádnou novelu nebo výjimku ze zákona týkající se cestovních dokladů nechystá. „Není to ani možné. Do centrální databáze mají přístup pouze obce, a to jen ke svým obyvatelům. V Plzni se tedy nedostanou k informacím z Tachova a naopak,“ vysvětluje Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Jediným řešením by byla změna trvalého pobytu dítěte. Ani ta nepadá pro většinu dětí umístěných v domově v úvahu. „Jako kojenecký ústav jsme zdravotnické zařízení a děti si sem přihlásit nemůžeme, to mohou školská a sociální zařízení. U nás je to jako v nemocnici,“ uvádí Tichá. To lze jen ve výjimečných případech, kdy jsou rodiče dítěte nezvěstní.

Autor: Michaela Kunešová

18.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení