VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuťák: Na širší silnici zatím nejsou peníze

Plzeň - Nehody jsou na výpadovce z Plzně na Klatovy poměrně časté. Podle šéfa plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Zdeňka Kuťáka je jejich příčinou nekázeň řidičů. Na bezpečnější čtyřproudovou silnici až do Přeštic však peníze nejsou a ještě dlouho nebudou.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk KuťákFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Vmístech, kde se včera zemřeli tři lidé, dochází knehodám poměrně často. Připravujete vtomto úseku nějakou úpravu?
Vmístě, kde se stala nehoda, jsou dvě plné čáry. Nechápu, jak se auto do protisměru dostalo. asto jsou také nehody vmístě, kde se čtyřproudá silnice svádí do dvou pruhů. Ale tady je příčinou 99 % nehod totální nekázeň řidičů. Jede před nimi pomalé auto a oni si řeknou, že ho ještě stihnou předjet. Pak se totiž dá předjíždět až za odbočkou na Chlumčany.

Dá se vtomto úseku zvýšit bezpečnost dalšími úpravami?

Je tam snížená rychlost a další opatření. Co se týče dopravního značení, nelze tu vymyslet už nic dalšího. To by tam museli stát policisté pořád a měřit rychlost. čtyřproudou silnicí počítáme až kPřešticím, vtéto chvíli máme zpracovanou dokumentaci ke stavebnímu povolení. Chtěli bychom dělat přípravu pro získání stavebního povolení, to znamená zejména vykupovat pozemky, ale problém je srozpočtem.

Nejsou peníze?
Ministerstvo má tzv. superstrategii, která má tři kategorie – stavby, které se realizují a budou dokončeny, pak ty projekty, sjejichž stavbou se začne do roku 2016, a třetí jsou pak ty, které sice patří kprioritám, ale do roku 2025 na ně nebudou finance.

Do které skupiny patří rozšíření silnice I/27 kPřešticím?
Do té třetí stejně jako obchvat Přeštic – ten by měl být jen dvouproudový. Tam už totiž intenzita silničního provozu menší, řada řidičů míří jen do Přeštic a nepokračují dál na Klatovy. U obchvatu máme zpracovanou studii i posudek na životní prostředí.

Je šance, že se začne stavět dříve než za 14 let?
Ministerstvo si teď nechává zpracovat multikriteriální analýzu, což je posouzení projektů, jak přispějí ekonomicky, jak zvýší bezpečnost silničního provozu nebo jaký mají vliv na životní prostředí. Na základě této analýzy se seznam může ještě změnit – některé projekty se můžou nahradit jinými.

Takže zatím máme smůlu a čtyřproudá silnice na Přeštice do roku 2016 určitě nebude…
Vypadá to tak, ale nám jde hlavně o to, aby se úplně nezastavila příprava. Abychom byli kdykoli po roce 2016 připraveni začít stavět, pokud se rozpočet vyvine příznivě.

Autor: Miroslava Tolarová

2.3.2011
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení