„Srovnání současné a minulé Druztové je docela zajímavé. Například dříve tady žilo více lidí, ale bylo tu mnohem méně domů. Dnes má Druztová 695 obyvatel – v roce 1930 jich bylo téměř o stovku více,“ říká kronikář.

Podle něho se do Druztové stěhuje více a více lidí a obec se rozrůstá. „Jen se mi zdá, že se lidé vzájemně trochu odcizují. Dříve tu znal každý každého, ale je to pouze můj názor,“ podotkl Folk.

Po roce 1989, kdy se uzavřela totalitní kapitola dějin naší republiky, se Jiří Folk rozhodl zmapovat historii obce a na vlastní náklady vydal brožuru, kterou má řada obyvatel Druztové doma možná ještě dnes. „Vydal jsem ji v roce 1990, chtěl jsem zachytit všechny důležité informace, které by mohly někoho zajímat. Stálo mě to asi jeden měsíční plat, ale myslím, že brožura se podařila,“ pokračuje kronikář.

Při sestavování přehledu se i on sám spoustu zajímavých informací dozvěděl. „Překvapilo mě třeba, že místní kaple byla postavena za pouhý půlrok, což je hodně krátká doba. Stavba je ale podle všeho kvalitní, neboť stojí a slouží dodnes,“ upozorňuje Folk, jehož zásluhou je dnes Druztová také pyšná na rodáka – válečného letce.

„Byl to Josef Jílek, za druhé světové války pilot u britské RAF. Ještě když byl naživu a bydlel v zahraničí, snažil jsem se s ním zkontaktovat přes jeho synovce. Zval jsem Jílka, aby do Druztové přijel, vysvětloval jsem mu, že se poměry změnily a všichni by jej jistě uvítali. Odpovědi jsem se bohužel nedočkal. V roce 2008 jsme mu ale na obecním úřadu odhalili pamětní desku. Dluh jsme sice splatili, bohužel už ne za jeho přítomnosti,“ dodal kronikář.