Na cenu Křesadla 2010, jejíž patronkou je hejtmanka Milada Emmerová, bylo nominováno přes třicet lidí z našeho kraje. Z hlavních a zvláštních cen včetně mimořádného ocenění se těšilo však jen sedm vybraných. Tři hlavní ceny – Křesadla – putovaly do rukou Evy Fikrlové, předsedkyně Vozíčkářů Plzeňska, Lucie Mudrové, která je asistentkou v programu 'Zkusme to' pro lidi s mentálním postižením a poslední ze tří cen si převzal Jaroslav Cuřín, jediný oceněný muž tohoto ročníku.

Porota ocenila Jaroslava Cuřína za jeho dlouholetou aktivitu a práci kolem Chotěšovského kláštera. Je zakládajícím členem občanského sdružení Klášter Chotěšov a spoustu let se snaží o jeho záchranu. Byl i prvním průvodcem v klášteře, a když je potřeba, zaskočí kdykoliv. „Jsem důchodce, vdovec, tak na to mám čas. Když potřebují, zavolají mi a já návštěvníky provedu,“ vysvětloval Cuřín v době, kdy ještě nevěděl, že Křesadlo obdrží. „Ani nevím, kdo mě na ocenění navrhl. Když mi přišla pozvánka, abych se sem dnes dostavil, byl jsem překvapený,“ konstatuje Cuřín a pokračuje: „Asi mě přihlásili za práci v klášteře, ale nutno podotknout, že to nedělám sám, je nás tam patnáct dobrovolníků. Kousek po kousku to tam se souhlasem obecního úřadu a památkářů spravujeme.“

Mezi nominovanými byl třeba i Karel Vokoun, člen Svazu důchodců České republiky, který v Plzni – Slovanech zajišťuje příjemné podmínky pro své vrstevníky. „Přihlásil mě sem náš předseda Jiří Egermaier, díky němu jsem vlastně před 15 lety do svazu vstoupil. Tehdy mi zemřela manželka a byl jsem v psychické i fyzické krizi. Vtom mě oslovil Jirka, abych přišel mezi ostatní seniory a trávil s nimi volný čas. Tím mě vlastně zachránil a společně teď zajišťujeme bohatý program pro naše další členy.“

V nominaci bylo nepřeberné množství témat, za co by lidé měli ocenění dostat. O to měla patnáctičlenná porota větší práci. „Bylo poměrně těžké vybrat v té konkurenci ty nejlepší. Hodně záleželo i na kvalitě návrhu a jeho zdůvodnění. Seděli jsme nad tím pět hodin,“ říká předseda organizačního výboru Ladislav Krajdl.

Cílem akce je podle organizátorů zviditelnit dobrovolnictví a vzbudit o něj v lidech zájem. Zároveň apelují na respekt vůči těm, kteří dobrovolnou činnost vykonávají.