VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzlo! Na Světovaru ožilo dřevo i kameny

Plzeň – Dvě hodiny práce a výsledek? Deset sekund souvislého filmu! Ale těch několik vteřin je doslova kouzelných. Ukazují, že prostor Světovaru v Plzni je plný pochodujících kamenů či rostoucích dřevěných soch. V sobotu se zde totiž konal animační workshop pro širokou veřejnost s názvem Oživlá krajina.

2.4.2012
SDÍLEJ:

Pochodující kameny. Účastnice sobotního animačního workshopu v prostorách Světovaru přemýšlejí, jak nejlépe vytvořit dojem pohybuFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

„Celkem se přihlásilo osm účastníků a čtyři se pak připojili zcela náhodně,“ říká organizátorka workshopu Jana Ježková.V úvodu všechny příchozí čekala motivační hra, kdy se účastníci spojili do velikého hada a se zavázanýma očima se nechali prostorem Světovaru provést. „Cílem bylo, aby lidé vnímali prostor jinými smysly než vizuálně,“ vysvětluje Ježková.

Sama animace spočívá v tom, že se lidské oko nechá oklamat. Film jsou pouze jednotlivé obrázky jdoucí v rychlém sledu za sebou. „My jsme si například vymysleli, že ze dřevěné sochy Jiřího Beránka, který zde má v současnosti výstavu, raší další dřívka, že socha roste, je živá,“ popisuje jedna z účastnic, Irena Ellis. Spolu s kolegou postupně přidává trpělivě dřívko po dřívku, aby třetí členka týmu Tereza Macková každou změnu zachytila fotoaparátem. Jednotlivé snímky pak v počítačovém programu pustí rychle za sebou, a divák bude moci pozorovat, jak se socha před jeho očima rozrůstá. „Děláme na tom už více než dvě hodiny a nakonec to bude asi deset sekund, ale baví nás to,. Je zajímavé dokázat oživit kus dřeva,“ směje se Ellis.

Kouzlu animace podlehla i malá děvčata. Devítiletá Pavla Havlánová a o dva roky starší Tereza Weberová, která se jí zabývá už dva roky. „Účastnila jsem se tehdy prázdninové Animánie a tam mě to chytlo. Od té doby navštěvuji animační kroužek. Dokážu si představit, že něco takového budu v budoucnu dělat. Baví mě i divadlo,“ říká Terezka. Hoky dokázaly za pomoci fotoaparátu a počítače vytvořit cestu žlutého míčku, který putuje po prostoru Světovaru až na výstavu, kde se zalekne sochy představující kostru krávy.

„Poslední tým, který se zajímavé akce zúčastnil, použil ke své tvorbě kameny. Ty se nakonec pohybovaly vpřed a při průchodu dřevěnou branou se vždy změnily z velkého na malý,“ popisuje Ježková. Sama je učitelkou výtvarného oboru na základních uměleckých školách. Projekt Animánie má za cíl rozvoj a podporu animovaného filmu a přeje si, aby se Plzeň stala centrem animace. „Projekt vrcholí na podzim festivalem Podzimní sklizeň,“ dodává Ježková na závěr.

Michaela Kunešová

Autor: Redakce

2.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení