VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komise: Tituly z práv nelze odebrat

Plzeň – Tituly z práv nelze rychlostudentům odebrat. Tvrdí to členové etického panelu, tedy speciální komise, která se zabývala skandálem na plzeňských právech.

3.12.2010 2
SDÍLEJ:

Budova Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Přitom až do roku 1998 bylo podle zákona možné malé tituly odebírat. Před dvanácti lety byl ale odstavec, který to umožňoval, ze zákona o vysokých školách vyjmut. „Je otázkou, zda se nepřipravovala půda pro možné podvody,“ uvedl člen komise Viktor Viktora.

V současnosti se připravuje novela zákona v níž by mělo být možné odebrat jakýkoliv titul do pěti let od jeho obdržení.

„My se řídíme rozhodnutím ministerstva školství, které zní, že podle správního řádu tituly odejmout lze. K deseti až patnácti odebrání pravděpodobně také dojde,“ řekl rektor univerzity Josef Průša.

Všechny případy chce vyřešit do konce února příštího roku, kdy končí jeho funkční období. „Očekávám, že se dotyční budou soudit a odvolávat na to, že mají všechny potřebné doklady podepsané zástupci fakulty i školy.

Podle předsedy etického panelu Petra Kratochvíla z Akademie věd České republiky není možné, aby se na podivných praktikách podílelo pouze bývalé vedení fakulty. „Nikomu jinému se ale nepodařilo vinu prokázat,“ říká Kratochvíl. Svou vinu na kauze podle panelu nese i akademický senát fakulty, vědecká rada, protože se nescházely. Podíl leží také na univerzitě, která svými výjimkami nestandardní studia umožnila.

Například jako jediná neměla plzeňská právnická fakulta zavedený kreditní systém. Když ho v rámci reformních kroků bývalý děkan Jiří Pospíšil zavedl, 280 studentů nesplnilo podmínky a mělo být vyloučeno. Nový děkan Květoslav Růžička teď některým poskytl možnost pokračovat ve studiu. U 58 studentů děkan rozhodnutí o ukončení studia zrušil a tito studenti se tedy mohou na fakultu vrátit.

Rektor Průša nyní podal na bývalé vedení práv návrh na zahájení trestního řízení. „Státní zástupce sice došel k závěru, že byl porušen vysokoškolský zákon, ale protože nestanoví žádné sankce, byla žaloba zastavena,“ vysvětlil Kratochvíl.

Autor: Michaela Kunešová

3.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení