VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komise: Tituly z práv nelze odebrat

Plzeň – Tituly z práv nelze rychlostudentům odebrat. Tvrdí to členové etického panelu, tedy speciální komise, která se zabývala skandálem na plzeňských právech.

3.12.2010 2
SDÍLEJ:

Budova Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Přitom až do roku 1998 bylo podle zákona možné malé tituly odebírat. Před dvanácti lety byl ale odstavec, který to umožňoval, ze zákona o vysokých školách vyjmut. „Je otázkou, zda se nepřipravovala půda pro možné podvody,“ uvedl člen komise Viktor Viktora.

V současnosti se připravuje novela zákona v níž by mělo být možné odebrat jakýkoliv titul do pěti let od jeho obdržení.

„My se řídíme rozhodnutím ministerstva školství, které zní, že podle správního řádu tituly odejmout lze. K deseti až patnácti odebrání pravděpodobně také dojde,“ řekl rektor univerzity Josef Průša.

Všechny případy chce vyřešit do konce února příštího roku, kdy končí jeho funkční období. „Očekávám, že se dotyční budou soudit a odvolávat na to, že mají všechny potřebné doklady podepsané zástupci fakulty i školy.

Podle předsedy etického panelu Petra Kratochvíla z Akademie věd České republiky není možné, aby se na podivných praktikách podílelo pouze bývalé vedení fakulty. „Nikomu jinému se ale nepodařilo vinu prokázat,“ říká Kratochvíl. Svou vinu na kauze podle panelu nese i akademický senát fakulty, vědecká rada, protože se nescházely. Podíl leží také na univerzitě, která svými výjimkami nestandardní studia umožnila.

Například jako jediná neměla plzeňská právnická fakulta zavedený kreditní systém. Když ho v rámci reformních kroků bývalý děkan Jiří Pospíšil zavedl, 280 studentů nesplnilo podmínky a mělo být vyloučeno. Nový děkan Květoslav Růžička teď některým poskytl možnost pokračovat ve studiu. U 58 studentů děkan rozhodnutí o ukončení studia zrušil a tito studenti se tedy mohou na fakultu vrátit.

Rektor Průša nyní podal na bývalé vedení práv návrh na zahájení trestního řízení. „Státní zástupce sice došel k závěru, že byl porušen vysokoškolský zákon, ale protože nestanoví žádné sankce, byla žaloba zastavena,“ vysvětlil Kratochvíl.

Autor: Michaela Kunešová

3.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Jednejte spolu, vyzval protistrany soud

Výstava Nomádi na nádvoří DEPO2015.

Netradiční místa k přespání: kasárna nebo bývalá hájovna

Viktoria získala brankáře Hrušku

Plzeň – Fotbalová Viktoria Plzeň hlásí další posilu. Smlouvu na dva roky podepsal na západě Čech příbramský gólman Aleš Hruška.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Čermák: Viktoria je pro mě výzva

Plzeň – Dvaadvacetiletý záložník se upsal v Plzni na čtyři roky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies