VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolik vynášejí politikům funkce?

Plzeň - Téměř milion korun stojí každý měsíc městskou kasu odměny plzeňských politiků. Základní plat zastupitele, který nepracuje v žádné z komisí a vedle svého občanského zaměstnání dochází jednou měsíčně na schůzi zastupitelů, činí 2 440 korun.

31.1.2009 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Stačí však, aby přitom zasedal v několika z 21 komisí (poradní orgán městských radních) a odměna mu může vyšplhat o desítky tisíc korun měsíčně. Platy za práci v různých komisích a výborech se totiž sčítají a neexistuje žádný strop. Další peníze si mohou vydělat jako členové představenstev a dozorčích rad městských firem. Platí to však jen u těch, kteří funkci v městské samosprávě nevykonávají jako svoje hlavní zaměstnání. Například primátor a jeho náměstci mohou zasedat klidně v několika komisích i firmách najednou, ale na jejich platu se to nijak neprojeví. Primátor Pavel Rödl (ODS) může dělat co chce, ale jeho plat zůstane 78 300 korun.

Ovšem starosta třetího obvodu Jiří Strobach (ODS), jelikož je placený obvodem a ne městem, si jako plzeňský zastupitel činný ve čtyřech komisích a jednom výboru si přijde na dalších téměř 23 tisíc. Dohromady tak má asi 85 tisíc korun.

Slušně si přivydělá i senátor a opoziční městský zastupitel za ČSSD Jiří Bis. Figuruje ve finanční a majetkové komisi a zasedá ve finančním výboru. K platu senátora si tak připočte téměř 15 tisíc korun. Bis je navíc místopředsedou dozorčí rady v Plzeňské teplárenské, za což mu tato městská firma vyplácí měsíčně dalších více než šest tisíc korun. Práci v komisích ale hájí. „Majetková komise je svolávána asi jednou měsíčně, pokaždé to znamená prostudovat balík papírů,“ poznamenává Bis.

Navrhované odměny zastupitelů a radních si můžete prohlédnout ZDE.

Také jiný člen zastupitelstva Miroslav Levora (ODS), protože není profesionálním politikem placeným městem, bere vedle více než dvoutisícové odměny zastupitele ještě zhruba 18ti tisícovou rentu za předsednictví v představenstvu Plzeňských městských dopravních podniků a podobnou částku mu vyplácí teplárna za funkci místopředsedy představenstva. Podobně je na tom i šéf představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko (ODS).

Politici se shodují v tom, že práce v představenstvech a dozorčích radách městských firem s sebou ale nese větší zodpovědnost než členství v komisích a výborech a za svá rozhodnutí ručí dokonce vlastním majetkem. „Jako předseda představenstva dopravních podniků jsem ve firmě asi třikrát týdně. Samozřejmě studuji a podepisuji veškeré materiály,“ potvrdil Levora.

Šéf představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko (ODS) pobírá za tuto funkci měsíčně asi 20 tisíc korun a tvrdí, že část odvádí psímu útulku. „Můj příjem z teplárny není adekvátní nasazenému času, úsilí a zodpovědnosti,“ míní Jurečko s tím, že funkci bere spíš jako prestižní záležitost. Netají se tím, že současný zákon o střetu zájmů, který odpírá jakoukoliv odměnu za činnost v představenstvech a dozorčích radách politikům uvolněným pro výkon funkce, považuje za špatný.

Návrh navýšení odměn zastupitelům schválila městská rada ve čtvrtek. Podle Jiřího Kšandy z organizačního odboru magistrátu se odměny zastupitelům navyšují každoročně podle aktuálního nařízení vlády. „Letos jde zhruba o čtyřprocentní zvýšení,“ konstatoval Kšanda. Plzeňští zastupitelé jej využijí beze zbytku. Hned po komunálních volbách v roce 2006 si totiž odhlasovali, že budou čerpat v celém čtyřletém volebním období odměny v maximální možné výši. Snížit je nyní by bylo podle radního Karla Palečka (ODS) nefér. „Uvolnění členové mají odměny zákonem pevně stanovené, tak proč je snižovat ostatním neuvolněným?“ ptá se Paleček.

Autor: Dana Veselá

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Při útěku před policií skočil hledaný muž z nábřeží na náplavku

Dětské hřiště v Bukovci
6

Prazdroj lidem: V Bukovci začíná sloužit dětem dětské hřiště.

Soud zprostil ženu, která bodla partnera. Ukázalo se, že šlo o sebeobranu

Plzeň - Za bodnutí partnera jí hrozilo až 10 let vězení, teď je Ľudmila Moravíková volná. Ukázalo se, že zraněný muž Slovenku před útokem surově zmlátil. Z lavice svědků se tak Ján Fedorco přesune na lavici obžalovaných, z pozice ublíženého se vyklubal agresor a tyran.

Vysokoškoláci vyžadují komfort, chtějí lepší pokoje a více soukromí

Plzeň - Západočeská univerzita v Plzni se snaží na koleje přitáhnout co nejvíce svých studentů.

V Losiné se setkal rod Jermářů a Jirmářů

Losiná - V sobotu 23. září proběhlo 3. setkání rodu Jermářů a Jirmářů z celé naší republiky v kulturním domě v Losiné. 

Kapela mnoha nástrojů a členů Asonance míří do Plzně s novými písněmi

Plzeň – Tradičně před koncem roku, 23. listopadu, bude v Měšťanské besedě koncertovat nejstarší česká kapela, která se zabývá interpretací irských a skotských balad, tanců a instrumentálních skladeb, jako jsou reel, jig nebo hornpipe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení