VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde jsou děti z babyboxů?

Plzeň, Praha – Může z toho být pořádný skandál. Nad osudem dvaceti dětí odložených v posledních letech do babyboxů v Česku totiž visí velký otazník. Kam se miminka poděla, zřejmě neví ani ministerští úředníci.

25.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Vyplývá to alespoň ze zprávy ministerstva zdravotnictví z loňského srpna. Ministerstvo proto ihned nechalo udělat analýzu provozu schránek pro odložené děti. Dosud prý není dokončena.

Obchod s dětmi?

Nejasný osud těchto novorozenců však nahrává odpůrcům babyboxů. Mluví dokonce o možném obchodování s dětmi. „V souvislosti s babyboxy se stále hovoří o tom, že děti byly zachráněny. To ale říct nemůžeme, když nevíme, kde jsou,“ uvádí primář oddělení neonatologie Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Dort. Právě v západočeské metropoli má být babybox v březnu otevřen.

Jeho kolega, primář dětského oddělení z Mulačovy nemocnice v Plzni Jiří Liška, zachází v úvahách ještě dále. „Obávám se, že by se mohla připravovat půda pro možný obchod s dětmi. Nemůžeme tuto variantu vyloučit,“ míní Liška. „Jak je možné, že nevíme, kde ty děti jsou? Že trvá více než půl roku, aby se to zjistilo?“ ptá se lékař.

Nedostupnost informací nechápe ani ředitelka Kojeneckého ústavu s dětským domovem v Plzni Jana Tytlová. „Také jsem tuto zprávu četla a je to pro mě naprosto nepochopitelné. Každé dítě, které přijmeme, okamžitě hlásíme příslušnému Orgánu sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD),“ uvádí Tytlová.

Ministerstvo zdravotnictví přiznává, že analýzu provozu babyboxů v srpnu loňského roku skutečně nechalo zpracovat. „Zatím není uzavřena, požadované informace vám proto nemůžeme sdělit,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ovšem uvádí, že již pomáhalo se závěrečnou zprávou této analýzy. „Potřebné informace jsme jim poskytli do závěrečné zprávy,“ sdělil Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV.

Děti nekradu, tvrdí zakladatel babyboxů

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess však považuje celou kauzu za absurdní. „Samozřejmě, že nevím, kde ty děti jsou, a je to dobře, že to nevím. A nevím ani, proč by to mělo vědět ministerstvo. To je věc příslušného OSPOD, ti vědí, co s dětmi nyní je, jestli jsou v nových rodinách, nebo zda jsou ještě v kojeneckých ústavech. Pro mě je podstatné, že žijí a neleží někde v popelnici,“ říká Hess.

Zdůrazňuje, že po vložení dítěte do boxu dostane automaticky tuto informaci několik lidí včetně něj současně. Novorozeně pak převezmou záchranáři. Při propouštění z nemocnice do kojeneckých ústavů musí ústav dítě nahlásit OSPOD.

„Tak to stojí i v metodickém pokynu vydaném MPSV v roce 2006. Kdybych chtěl někde krást děti, tak nebudu po celé republice všem novinářům hlásit, že jsme zachránili už 43. dítě,“ brání se Hess.

Také podle Evy Prknové, vedoucí oddělení péče o děti a rodinu OSPOD v Praze 4, pod nějž spadají děti nalezené v babyboxu v Hloubětíně, je vše v naprostém pořádku. „V tomto babyboxu bylo nalezeno celkem 16 dětí. O všech máme přehled, víme, kde jsou. Nepřísluší mi posuzovat, zda by to mělo vědět i ministerstvo,“ uvedla Prknová.

Autor: Michaela Kunešová

25.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení