VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kavárna v Besedě asi zavře

PLZEŇ - V secesní kavárně v Měšťanské besedě si už za pár týdnů možná nikdo nedá ani kafe. Město ji bude muset zavřít. Nemá totiž nikoho, kdo by kavárnu provozoval.

2.4.2008 1
SDÍLEJ:

Interiér kavárny v Měšťanské beseděFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Současný nájemce, firma Janák Bros, dala radnici výpověď už vloni v říjnu a skončí k poslednímu dubnu. Přesto radnice pět měsíců jiného kavárníka nehledala. Šance, že jej objeví na poslední chvíli teď v dubnu, je téměř jistě nemožná. „Budu jednat s firmou Janák Bros o prodloužení smlouvy,“ řekla náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS). Připustila, že přes léto by firmě město mohlo se souhlasem radních výrazně snížit v Besedě nájem.

Jednatel společnosti Jan Janák připouští, že se s městem pokusí na dalším postupu ještě domluvit. „Jsme ochotni jednat o prodloužení smlouvy. Nechceme dělat schválnosti,“ potvrdil Janák. Tvrdí, že provoz kavárny je pro firmu ztrátový, protože prostor nevyhovuje současným potřebám a kvůli tomu nezačala jeho společnost v Besedě ani vařit. „Jsem obchodník a nebudu prohlubovat ztrátu otevřením restaurace bez oken a bez fungující vzduchotechniky. Jíst by tam stejně nikdo nechodil,“ argumentuje Janák.

Problémy s kavárnou bude mít podle něj každý další nájemce, pokud nebude mít možnost ovlivňovat Besedu jako celek. „Bude–li tam jedna akce za víkend a pak se tři dny uklízí, nikdy to tam nepofrčí,“ míní Janák. Podobně uvažuje i náměstkyně Krejsová.

„Je potřeba celý systém změnit a nepronajímat zvlášť kavárnu s restaurací a zvlášť sály a další prostory,“ míní Krejsová s tím, že hledat se musí subjekt, který bude schopen provozovat celou Besedu komplexně včetně restauračních prostor.

Městská příspěvková organizace Esprit toho podle ní není schopna. Krejsová už předložila v minulém týdnu městské radě dokonce návrh na zrušení Espritu. Radní jej ale odmítli projednat. „Neprošlo to kulturní komisí, nikdo to s námi dopředu neprojednal a radě byl materiál předložen bez možnosti prostudování rovnou na stůl,“ řekl jeden z radních.

Podle ekonomického náměstka primátora Vladimíra Duchka (Pravá volba) je důvodem odmítnutí zrušit organizaci hlavně skutečnost, že se na magistrátu rozběhl proces tzv. optimalizace, což je zmapování činností všech úředníků. Na jeho konci má být jasno, kdo je v úřadu zbytečný. „Do té doby jsme se zavázali nedělat výrazné personální zásahy, takže rušit teď celou městskou příspěvkovou organizaci je s tímto závazkem neslučitelné,“ vysvětlil Duchek.

Opozice rušení Espritu i plánované změny s pronájmy v Besedě opakovaně tvrdě kritizuje. „Velmi se obávám doby, kdy radnice prosadí zprivatizování Měšťanské besedy, kterou si město nákladem více než 300 milionů korun zrekonstruovalo,“ řekl Miroslav Brabec (ČSSD).

Kavárna v Měšťanské besedě

  • - Byla otevřena v roce 2004 po rekonstrukci Besedy za téměř 350 milionů Kč. Klubová část s kavárnou a restaurací stála 80 milionů korun.
  • - Původně měla kavárnu pronajatu za 130 tisíc Kč měsíčně Ivana Dobrá, radnice ale nebyla spokojena s jejími službami, a dala jí výpověď.
  • - Nové výběrové řízení vyhrála a pronájem získala od 1. 6. 2007 firma Janák Bros, která městu platí o 30 tisíc korun měsíčně méně. Slíbila však, že začne podávat v Besedě denně teplé obědy. Slib však nedodržela a rozjezd teplé kuchyně podmínila výměnou interiéru v kavárně. V říjnu 2007 dala městu výpověď a skončit má k 30. dubnu 2008.

Autor: Dana Veselá

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení