„Za každou takovou cenu jsme šťastni, vždyť je to ocenění práce mnoha lidí,“ poznamenává Marie Čápová a dodává, že největší radost všichni obyvatelé měli před dvěma lety, kdy Kasejovice získaly statut města.

Proč?
Mnoho lidí si tady ještě pamatuje, že tento statut Kasejovicím historicky patří a zrušen byl až v roce 1961. Město má už od roku 1878 svůj znak a v roce 2001 získalo prapor. Hned po získání statutu města jsme připravili výměnu dokumentů i razítka. Podařilo se nám objevit historicky nejstarší městské razítko právě z roku 1878 a podle něj jsme nechali vyrobit razítko nové.

Pyšníte se jako vítězové krajského kola Vesnice roku 2006 Zlatou stuhou a z celostátního kola této soutěže jste si odnesli mimořádné oceněním za péči o kulturní a architektonické dědictví…
Pod naší správu spadá několik kulturních památek, o něž systematicky pečujeme už od devadesátých let minulého století. Je to například kostel sv. Jakuba na kasejovickém náměstí nebo kostel Všech svatých v Řesanicích, radnice nebo židovská synagoga, kterou jsme rekonstruovali a je v ní nyní umístěno kasejovické muzeum, jehož historie sahá až do 50. let minulého století. Ve městě se nachází i několik domů, které jsou památkově chráněnými objekty. Staráme se také o židovský hřbitov i drobné památky. Jde především o kapličky, které jsou v obcích, jež pod nás spadají, tedy v Kladrubcích, Chloumku, Polánce, Újezdě a Přebudově.

V čele obce stojíte od roku 1994, takže můžete hodnotit i srovnávat. Co je nejdůležitější zajistit, aby město či obec fungovaly ke spokojenosti občanů?
Já myslím, že důležité je udržet v místě služby a školu. Už v roce 1994 jsme koupili objekt zdravotnického střediska. Zrekonstruovali jsme jej a od té doby pronajímáme ordinace lékařům za symbolickou cenu. V Kasejovicích ordinuje denně zubní i praktický lékař, dvakrát týdně dětský a jednou týdně gynekolog. Funguje zde i zubní laboratoř. Všichni mají práce dost, péči lékařů vyhledávají lidé ze širokého okolí. Ve městě je i lékárna či pobočka České spořitelny a samozřejmě, že také obchody. Podle mě je strašně důležité udržet ve městě nebo obci všechny služby, protože jakmile jen za jednou z nich budou muset lidé dojíždět někam jinam, vyřídí si tam i vše ostatní, takže další služby nebudou mít klienty a začnou krachovat. I to je například důvod, proč právě v posledních týdnech tak usilovně jednáme s Českou poštou, která omezila v našem městě svou provozní dobu.

Také jste v minulých letech dokončili opravu školy…
Škola je pro další rozvoj města nebo obce vždy hodně důležitá. Naše dvě školní budovy – jedna z roku 1866 a druhá tzv. měšťanská z dvacátých let minulého století – už nevyhovovaly hygienickým předpisům ani požadavkům na výuku. Proto jsme se rozhodli rekonstruovat měšťanskou školu a přistavět k ní čtyři třídy, rekonstruovat tělocvičnu a propojit ji spojovacím krčkem se školou. V suterénu přístavby školy se žáci konečně dočkali i šaten, které ve škole vůbec nebyly. Celkové náklady na výše uvedené stavební práce vyšplhaly na čtyřicet pět milionů korun a část prostředků jsme získali ze státního rozpočtu. Do školy nyní dojíždějí i děti ze širšího okolí, například z jihočeských Lnářů. Právě tento měsíc jsme se pustili do oprav starší budovy z roku 1866.

Jaké s ní máte plány?
Jde o budovu, která patří městu a sloužila, jak jsem se již zmínila, jako škola. Vyučovala se v ní ještě v roce 2005, kdy v ní byly třídy prvního stupně základní školy. Už po rekonstrukci hlavní školní budovy se celá školní výuka přestěhovala a stará škola začala sloužit k volnočasovým aktivitám dětí i seniorů. Z evropských fondů jsme získali deset a půl milionů korun na její opravu. Chceme, aby se z ní stalo společenské a kulturní centrum otevřené široké veřejnosti. Určitě tam, stejně jako před rekonstrukcí, bude fungovat Klub otevřených dveří pro děti. Prostory k dispozici tam budou mít i senioři, maminky na mateřské dovolené a umístíme zde rovněž knihovnu. V prvním patře pak vznikne malý společenský sál, v němž se budou konat například divadelní představení či přednášky nebo různá další setkání kasejovických občanů. Rekonstrukce bude dokončena v druhé polovině příštího roku.

Pod Kasejovice patří také několik okolních obcí, jaké s nimi máte plány?
Ve většině z nich funguje osadní výbor, který nás informuje o přáních občanů. V minulých letech jsme například za čtyři a půl milionu vybudovali vodovod do Újezda, nyní žádají o vodovod obyvatelé Chloumku. V Kladrubcích nyní dokončujeme opravu střechy kulturního domu, která bude stát na čtyři sta padesát tisíc korun.

Nedávno jste odpromovala na České zemědělské univerzitě, tématem vaší diplomové práce byly Kasejovice. Zjistila jste něco zajímavého?
Bylo toho samozřejmě více, ale jedna věc určitě stojí za zmínku. Součástí práce bylo i dotazníkové šetření. Chtěla jsem zjistit, jak se shodují nebo rozcházejí přání obyvatel a záměry zastupitelů. Rozcházejí se minimálně. Na druhém místě v obou případech stála oprava staré školy a její využití ve prospěch občanů Kasejovic. Na prvním místě, opět v obou případech, byl požadavek na silniční obchvat města. Kamionová doprava nás trápí hodně, městem denně projedou až stovky kamionů. Jenže v tuto chvíli město více dělat nemůže, v roce 2006 schválilo změnu územního plánu, v níž je obchvat Kasejovic zahrnut. Jde ale o komunikaci I.třídy, která patří státu a ten musí na vybudování nové komunikace uvolnit peníze.