Šedesát zdravotních komunikačních karet s frázemi přeloženými do pěti jazyků pomůže záchranářům a hasičům při domluvě se zraněnými cizinci. „Na kartách jsou otázky typu, zda byl dotyčný v bezvědomí, jestli se mu točí hlava, bere nějaké léky a podobně. Karty by měly pomoct v situacích, kdy není čas shánět tlumočníka,“ vysvětlila Deníku Alena Hynková, vedoucí oboru sociálních služeb plzeňského magistrátu.

Každá karta obsahuje otázky a odpovědi v pěti jazycích - angličtině, němčině, vietnamštině, ruštině a mongolštině. Nechybí ani obrázky, které by měly komunikaci usnadnit, pokud pacient nebude schopný si kartu přečíst. „V mnoha případech, kdy musí být akutně ošetřeni cizinci, bývá jazyková bariéra velkým problémem. Ten může mít vliv i na ošetření pacienta,“ uvedl Jiří Frei, náměstek útvaru zdravotnických činností Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Názorné obrázky k frázím na kartách pak mají předejít nedorozumění a komplikacím mezi záchranáři a cizinci, které mohou vzniknout při špatně položené otázce nebo nejasné odpovědi. „Přece jen se jedná o zdravotnickou terminologii, kterou nemusí správně pochopit úplně každý,“ dodal Frei.
Největší problém přetrvává při komunikaci s Vietnamci, Mongoly a Ukrajinci. Výběr jazyků určoval především počet cizinců jednotlivých národností v regionu a obtížnosti při domluvě. „Například s lidmi mongolského původu je porozumění asi nejtěžší,“ shrnula Hynková.

Nápad vytvořit vícejazyčné karty ovšem nevzešel pouze z potřeb záchranářů. „Původně byly podobné karty vytvořené pro lůžková zdravotnická zařízení a jejich jednotlivá zdravotnická odvětví. Potom jsme dostali nápad zrealizovat toto i pro naši záchrannou službu, protože tak dojde k velkému zjednodušení v komunikaci,“ sdělil Frei.

Důležité je podle něho především to, že novinka urychlí stanovení akutního problému, který cizojazyčně mluvící pacient může mít a přitom jej neumí popsat či sdělit záchranářům. „Doufáme, že se to osvědčí,“ doplnil.

Kompletní sady anamnestických zdravotních a jazykových komunikačních karet v kroužkové vazbě dorazily na magistrát na začátku týdne. K záchranářům by se měly dostat v nejbližších dnech. „Vše už je připravené, domluvené, zbývá už jen předání karet. Zhruba do týdne by určitě měly být k dispozici. Počítáme s tím, že bude velký zájem,“ řekla Hynková.

Město uhradilo celkem 150 sad těchto karet dohromady za 55 tisíc korun. Z tohoto počtu dostane polovinu pro své potřeby Plzeňský kraj. Zbytek zůstane v Plzni a poputuje do rukou záchranářů, hasičů, poliklinik a neziskových organizací.

Ukázky frází
čeština - mongolština (přepisdo latinky)
Máte kašel? - Chaniaž bajna ú?
Léčíte se se srdcem? - Zurché emčlůlž bajga ju?
Léčíte se s něčím? - Jamar negenzuilé emčlůlž bajna ú?

Eliška Hřebenářová