VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden liják a Hracholusky mají po sezoně. Co s tím?

Hracholusky – Povodí Vltavy spustilo důkladný monitoring Hracholusek a okolí. Přehradní nádrž Hracholusky bude letos pod přísnějším dohledem než jindy.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Vodní nádrž Hracholusky.Foto: Deník/Zdeněk Vaiz

Kvalitu tamní vody pozoruje Státní podnik Povodí Vltavy systematicky zhruba posledních 25 let, tento měsíc začalo na objednávku Plzeňského kraje s detailními rozbory nejen samotné nádrže a přitékající Mže, ale také potoků a vodních ploch v okolí. „Jde o malé vodní toky i rybníky, které jsme dosud tak detailně nesledovali, ale při takto cíleném projektu budeme," řekl hydrobiolog Jindřich Duras.

Data z rozborů mají pomoci odpovědět na otázky, co ovlivňuje kvalitu vody na Hracholuskách a jak ji lze především v horní části nádrže zlepšit.

Kolik je fosforu?

Jindřich Duras si myslí, že monitoring nepřinese v principu příliš nového, protože klíčová role fosforu, nejdůležitější živiny pro růst sinic, je známa a známy jsou i jeho zdroje – města a obce v povodí nádrže.

Výsledky monitoringu ale upřesní, kolik fosforu se z jednotlivých zdrojů do vod dostává. Budou důležitým podkladem pro jednání s obcemi, městy, podniky a dalšími subjekty, které ovlivňují obsah fosforu v řece Mži. „Je pravděpodobné, že velmi výrazný podíl na výskytu fosforu v řece bude mít špatné hospodaření s dešťovou vodou zejména v zastavěných oblastech. Když voda steče do splaškové kanalizace a propláchne ji, do vody se dostane směs velmi bohatá na fosfor.Stačí jeden takový impulz způsobený přívalovým deštěm a Hracholusky mají po sezóně. Sinice fosfor okamžitě využijí k intenzivnímu růstu," míní Duras.

Tři dobré sezony

Hracholusky teď mají za sebou tři dobré sezony. „V roce 2016 byla průhlednost vody dokonce nejlepší za dobu, kdy ji sledujeme," dodává Duras s tím, že je to i díky tomu, že nebyly deštivé roky, a fosfor se tedy do vody nedostával v takovém množství.

Zároveň ovšem Jindřich Duras tvrdí, že snížení obsahu fosforu zlepší průhlednost vody především v části přehrady mezi silničním mostem a hrází – horní část přehrady bude s průhledností a sinicemi bojovat dál, protože je blíže přítoku: „Tam voda jako zrcadlo nikdy nebude."

Že detailní rozbory chtějí, se radní Plzeňského kraje shodli v lednu. „Hracholusky vnímáme jako rekreační místo pro obyvatele celého kraje i pro turisty a chceme zanalyzovat, z jakých důvodů jsou ve vodě sinice, co vodu znečišťuje a kdo je největším znečišťovatelem," řekla radní pro životní prostředí Radka Trylčová(ODS).

České údolí čeká

Stejně jako Hracholusky chce kraj sledovat také vodu v plzeňské nádrži České údolí, která se potýká se špatnou kvalitou rok co rok. „Nádrž je fosforem přetěžována tak silně, že šanci na úspěch má pouze zásadní opatření: oddělit vhodným typem hráze dostatečně velkou plochu, například 15 – 20 ha tak, aby nebyla pod vlivem přitékající vody z Radbuzy," poznamenává Jindřich Duras.

Takové opatření by podle něj bylo nákladné, ale pro Plzeň a okolí by znamenalo přínos.

Autor: Pavel Korelus

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PRAVDA, středa 21. června 1967. Článek Silnice mají zpoždění vyšel na titulní straně deníku. Doprava byla i tehdy velké téma, které čtenáře zajímalo.

Sto osmnácti tisíc aut? Bývávalo

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Hospic sv. Lazara bude zelenější

Plzeň – Částku 80 tisíc Kč dostane z městského fondu životního prostředí Hospic sv. Lazara v Plzni na ozelenění vnitrobloku a terasy.

Lyžař Ondřej Bank podpořil Respektuj 18!

Plzeň - Kampaň, která upozorňuje na pití alkoholu dětmi a mládeží, včera v Plzni podpořil při dni Respektuj 18! několikanásobný mistr České republiky v lyžování Ondřej Bank.

Jednejte spolu, vyzval protistrany soud

Plzeň - Krajský soud v Plzni v pondělí vynesl zásadní rozhodnutí ve sporu mezi městem Plzní a společností Amédeus Real.

Netradiční místa k přespání: kasárna nebo bývalá hájovna

Plzeňský kraj - Někteří návštěvníci vyloženě preferují místa bez připojení k internetu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies