VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden liják a Hracholusky mají po sezoně. Co s tím?

Hracholusky – Povodí Vltavy spustilo důkladný monitoring Hracholusek a okolí. Přehradní nádrž Hracholusky bude letos pod přísnějším dohledem než jindy.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Vodní nádrž Hracholusky.Foto: Deník/Zdeněk Vaiz

Kvalitu tamní vody pozoruje Státní podnik Povodí Vltavy systematicky zhruba posledních 25 let, tento měsíc začalo na objednávku Plzeňského kraje s detailními rozbory nejen samotné nádrže a přitékající Mže, ale také potoků a vodních ploch v okolí. „Jde o malé vodní toky i rybníky, které jsme dosud tak detailně nesledovali, ale při takto cíleném projektu budeme," řekl hydrobiolog Jindřich Duras.

Data z rozborů mají pomoci odpovědět na otázky, co ovlivňuje kvalitu vody na Hracholuskách a jak ji lze především v horní části nádrže zlepšit.

Kolik je fosforu?

Jindřich Duras si myslí, že monitoring nepřinese v principu příliš nového, protože klíčová role fosforu, nejdůležitější živiny pro růst sinic, je známa a známy jsou i jeho zdroje – města a obce v povodí nádrže.

Výsledky monitoringu ale upřesní, kolik fosforu se z jednotlivých zdrojů do vod dostává. Budou důležitým podkladem pro jednání s obcemi, městy, podniky a dalšími subjekty, které ovlivňují obsah fosforu v řece Mži. „Je pravděpodobné, že velmi výrazný podíl na výskytu fosforu v řece bude mít špatné hospodaření s dešťovou vodou zejména v zastavěných oblastech. Když voda steče do splaškové kanalizace a propláchne ji, do vody se dostane směs velmi bohatá na fosfor.Stačí jeden takový impulz způsobený přívalovým deštěm a Hracholusky mají po sezóně. Sinice fosfor okamžitě využijí k intenzivnímu růstu," míní Duras.

Tři dobré sezony

Hracholusky teď mají za sebou tři dobré sezony. „V roce 2016 byla průhlednost vody dokonce nejlepší za dobu, kdy ji sledujeme," dodává Duras s tím, že je to i díky tomu, že nebyly deštivé roky, a fosfor se tedy do vody nedostával v takovém množství.

Zároveň ovšem Jindřich Duras tvrdí, že snížení obsahu fosforu zlepší průhlednost vody především v části přehrady mezi silničním mostem a hrází – horní část přehrady bude s průhledností a sinicemi bojovat dál, protože je blíže přítoku: „Tam voda jako zrcadlo nikdy nebude."

Že detailní rozbory chtějí, se radní Plzeňského kraje shodli v lednu. „Hracholusky vnímáme jako rekreační místo pro obyvatele celého kraje i pro turisty a chceme zanalyzovat, z jakých důvodů jsou ve vodě sinice, co vodu znečišťuje a kdo je největším znečišťovatelem," řekla radní pro životní prostředí Radka Trylčová(ODS).

České údolí čeká

Stejně jako Hracholusky chce kraj sledovat také vodu v plzeňské nádrži České údolí, která se potýká se špatnou kvalitou rok co rok. „Nádrž je fosforem přetěžována tak silně, že šanci na úspěch má pouze zásadní opatření: oddělit vhodným typem hráze dostatečně velkou plochu, například 15 – 20 ha tak, aby nebyla pod vlivem přitékající vody z Radbuzy," poznamenává Jindřich Duras.

Takové opatření by podle něj bylo nákladné, ale pro Plzeň a okolí by znamenalo přínos.

Autor: Pavel Korelus

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové
4

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Václav Pejsar

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Giorgio fashion Show pomůže malému Matýskovi

Plzeň - V plzeňském Parkhotelu se v pátek 27. října od 19 hodin uskuteční Giorgio fashion Show GOLD prestižní přehlídka špičkové módy českých a světových značek.

Houbaři mají mistra světa, bydlí v Řenčích

Blovice – V lese u Blovic se konalo 25. mistrovství světa ve sběru hub.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení