„Měřicí zařízení pracují na bázi radaru a pouze informují řidiče o aktuální rychlosti jeho vozidla. Mají upozornit motoristy, že překročili nejvyšší povolenou rychlost,“ uvedla mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová s tím, že řidiči si mohou prostřednictvím těchto radarů také ověřit přesnost tachometrů ve svých vozidlech.

Trojice nových světelných radarů si vyžádala investici ve výši 178 tisíc korun. O koupi dalších prý zatím vedení plzeňské městské policie neuvažuje.

Podle odborníků na dopravu i tyto pouze informativní radary přispívají k větší bezpečnosti na silnicích. „Každý řidič, který kolem projíždí, automaticky zbystří pozornost. Všímají si jich i ostatní motoristé a chodci. Podobné chování je dobře patrné i u řidičů, kteří projíždí kolem budek s radary, kde ale v tu chvíli měřicí zařízení vůbec nemusí být. Všichni ho minou padesátkou. Vysokou rychlostí se kolem nich odváží jet jen málokterý řidič. Informativní i skutečné radary jsou na silnicích vždycky jen ku prospěchu všech,“ míní Václav Ircing z BESIPu.

Jeho názor potvrzují i samotní řidiči. „Všimla jsem si nového radaru na Tyršově mostě. Díky němu jsem zjistila, že mi proměřuje tachometr. Ukazuje víc kilometrů v hodině, než jedu ve skutečnosti,“ prozradila jedna z plzeňských řidiček.