„I když jsme se stoprocentně chránili a každý ví, jak tam pracoval, určitou pochybnost jsme měli,“ svěřili se hasiči, kteří v úterý ráno zasahovali u smrtelné nehody BMW a autobusu u Dobřan. Nikdo z nich se sice na místě neporanil, ale krve a tkání bylo prý v autě tolik, že se určitým obavám z možného přenosu nevyhnuli ani ti nejzkušenější. Fáma o HIV pozitivitě všech tří lidí, kteří v autě jeli, vystrašila i blízké záchranářů. Přestože nikdo z posádky BMW virus neměl, hasičům prý úterní zásah zůstane v paměti.

O podezření, že mohli být oběti nehody HIV pozitivní, se hasiči dozvěděli ještě ve službě. Prý počítali s tím, že je krevní testy neminou. Pak deník Právo zveřejnil nepravdivou informaci, že se někteří záchranáři na místě poranili o injekční stříkačky v autě a že byli všichni tři mrtví v registru HIV pozitivních. „Naši se to dozvěděli právě ze zpráv a volali mi, jestli jsem se neškrábl,“ popisuje 21letý hasič ze stanice Plzeň–střed Miroslav Kalabis, který v úterý zasahoval u nehody s takovými následky poprvé. Přestože se prý o něj blízcí samozřejmě báli, snažili se jej psychicky podržet. „Přítelkyně říkala, že i kdybych se náhodou nakazil, že bychom to nějak zvládli,“ řekl mladý hasič.

Stejně jako jemu ale trochu zatrnulo i podstatně zkušenějším kolegům. „I když nevíte, že byste se o něco píchli, nějakým obavám se neubráníte. A přemýšlíte i o rodině, o dětech,“ popisují Roman Nistor a Václav Eisman.

Úleva přišla, až když krajský hygienik Petr Pazdiora vyvrátil, že by byla posádka BMW nakažená. „Nejdřív úleva a pak padlo i pár slov na adresu toho, kdo tu fámu vypustil. Někteří to teď totiž chápou tak, že se to maskuje, aby se lidi nebáli dát první pomoc,“ říká Nistor.

Sám prý už jednou testy na HIV musel podstoupit. „Tehdy mně zraněný sáhl rukou od krve do oka a přes rty,“ prozradil. I přes vyšší riziko nákazy se ale hasiči shodují, že se takových věcí předem obávat nemohou. „Kdybychom měli mít strach, tak to dělat nemůžeme. Naopak ale určitý respekt a rozumný přístup je potřeba,“ konstatují hasiči. I proto jim až tolik nevadí, že na obavy, které prožili, nezapomenou. A do podvědomí prý asi vejdou i jejich dalším kolegům.

Záchranáři, kteří mohli přijít do kontaktu s krví obětí nehody, nakonec nemuseli čekat ani na výsledky jiných testů. „Služební lékařka se domnívala, že se bude kontrolovat i to, zda neměla posádka nabouraného auta žloutenku. Tyto testy ale nebyly potřeba a ani se běžně nedělají. Všichni hasiči, kteří tam zasahovali, jsou očkovaní na typy A i B. Žloutenka typu C je přenosná jen krví, a vzhledem k tomu, že se nikdo z hasičů na místě nezranil, není k testu důvod,“ vysvětlila mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.