VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Humanitní vědy lákají. Ale co dál?

Plzeň - Přestože mají studenti netechnických oborů dlouhodobě problémy s uplatněním, zájem o humanitní studia neklesá. Potvrzují to počty uchazečů o studium na Západočeské univerzitě v Plzni pro nový akademický rok.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Hradecký deník

„Vývoj počtu uchazečů se za poslední roky významně nezměnil. Stále je největší zájem o obory fakulty filozofické, pedagogické a ekonomické,“ uvedl Pavel Mičke z rektorátu ZČU. Například na fakultu ekonomickou se letos přihlásilo o šedesát uchazečů více než tomu bylo loni.

Naopak stále nižší zájem mají studenti vysokých škol o technické obory. Výjimkou je pouze fakulta aplikovaných věd. Za narůst zájmu ale do jisté míry mohou nově otevřené obory i fakt, že poprvé se sem dostali zájemci bez přijímacích zkoušek.

„Studovala jsem v Plzni archeologii, v pátek jsem odevzdala diplomovou práci a za měsíc mě čeká obhajoba. Pak teprve budu hledat práci,“ říká 24letá Kristýna. Už nyní ví, že to nebude mít jednoduché. Volných míst, zvláště těch, která by se jí líbila, není na Plzeňsku mnoho. „Nanejhůř bych šla do Prahy, tam uplatnění vždycky najdu,“ přemýšlí Kristýna. Ze všeho nejraději by se jako většina jejích spolužáků stala správkyní nějaké památky, nepohrdla by ale ani průvodcovstvím třeba na Kozlu, i když v současné době provází po hradech a zámcích také jako brigádnice. „Ještě zde jsou možnosti pracovat pro muzeum nebo archeologické společnosti. V Plzni jsou dvě. Na našem oboru nás sice byla spousta, ale zase hodně studentů školu nakonec nedokončilo,“ vidí své šance dívka.

Na problémy přetlaku zájemců o humanitní obory upozorňuje i rektor ZČU Josef Průša. „Byl by zapotřebí návrat do rovnovážné polohy. Absolventi technických oborů mají mnohem lepší uplatnění. Velký hlad je například po projektantech nebo konstruktérech. Zájem firem nedokážeme z řad našich absolventů ani zdaleka uspokojit,“ konstatuje Průša.

Fakulta filozofická (FF) letos otevřela dva nové studijní obory. „V mezinárodních vztazích to jsou britská a americká studia a pak magisterské studium sociologie,“ uvádí děkan FF Ladislav Cabada. Nejčastěji preferovanými obory jsou na FF již tradičně bakalářská studia politologie a humanistiky. „Nejméně žádané jsou naopak jazykové kombinace cizích jazyků pro komerční praxi, v nichž není zahrnut anglický jazyk,“ informuje Cabada.

Obrovský zájem je tradičně o studium na Pedagogické fakultě. Jako učitelé ale často její absolventi neskončí. „Budu dělat cokoliv, jenom ne učit, jde mi spíš o titul,“ má už teď jasno 23letá Klára. Kde nakonec bude pracovat zatím ještě neřeší.

Celkově se letos na ZČU přihlásilo 24 715 uchazečů.

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Viktorka sehrála přátelské utkání s Ústím nad Labem

Viktoria uštědřila debakl druholigovému Ústí

Ilustrační foto.

Pobodaný muž na ubytovně

Maminky, žáci, senioři i veteráni budou jezdit levněji

Plzeňský kraj - Slevy jízdného mají pomoci zaplnit autobusy i vlaky. Podmínka? Plzeňská karta.

Ostrahy nákupních center hlásí nárůst krádeží a agresivity

Plzeň – Více krádeží a rostoucí agresivitu a napadání ostrahy, zákazníků i zaměstnanců hlásí plzeňská obchodní centra.

Sto osmnácti tisíc aut? Bývávalo

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací do roku 1967.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies