VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad Plzeň hledejte hned vedle Řípu

Západní Čechy – Víte, jak vypadal v době své existence přemyslovský hrad Plzeň, který stával v dnešním Starém Plzenci? Pokud patříte k většině Plzeňanů a netušíte, vyrazte se podívat do Mariánských Lázní.

7.7.2011
SDÍLEJ:

Model hradu PlzeňFoto: Archiv

Ve zdejším parku Boheminium modeláři již přes dva roky tvoří detailní model raně středověkého hradu Plzeň na ploše kolem 90 metrů čtverečních.

„Na základě našeho průzkumu mezi obyvateli krajského města vyplynulo, že většina nemá ani ponětí o tom, že již v 10. století zde existoval významný hrad, který byl předchůdcem současné ´nové´ Plzně. Proto jsme se rozhodli postavit jeho ideální rekonstrukci v podobě z první poloviny 12. století, kdy je tu doložen i pobyt knížete Vladislava I.,“ řekl Deníku Radek Míka, ředitel parku Boheminium, expozice modelů památek České republiky.

V parku je k vidění již na padesát věrně a do detailu propracovaných maket českých hradů, zámků, kostelů, rozhleden či technických památek, včetně lodí a letadel. „Miniatura hradu Plzeň je unikátní v tom, že tato památka zanikla, a jediné, co se dochovalo, je rozlehlé hradiště s rotundou sv. Petra a Pavla. Proto výrobě modelu předcházela více než roční příprava zahrnující studium archeologických podkladů, letecké snímkování terénu a nakonec i tvorbu hypotézy o možné podobě hradu. Předlohou pro model je kresba a plány jednotlivých staveb, včetně hradních bran nebo knížecího paláce,“ vysvětlil Míka.

Stejně jako ostatní miniatury v parku Boheminium je i plzeňský hrad tvořen v měřítku 1:25 a například jen jeho hradby měří po obvodu 54 metrů. „Na terén hradiště bylo použito 110 tun jílu. Z tohoto vznikl reliéf, na kterém hrad stával,“ říká Míka.

Samotný model je vyroben z plastu, který ale díky pečlivé práci malířky Jany Koubové vypadá jako ze dřeva a kamene. Jeho součástí je kromě známé rotundy také knížecí dvůr s kostelem sv. Vavřince, jehož předlohou se stal románský tribunový kostel v nedalekém Potvorově.

Modeláře Miroslava Korandu a Pavla Nikodýma během prázdnin čeká vnitřní zástavba hradu, kde stávaly hospodářské a obytné objekty. Kompletně by mohl býtmodel hotov ještě letos. Již nyní ale mohou návštěvníci mariánskolázeňského parku unikátní model obdivovat, z větší části je hotov. Jeho výrobní cena je závratná. „Vyšel zhruba na jeden a půl milionu korun. Tolik ale přibližně stojí každý z větších exponátů v našem parku,“ dodává Míka.

Martina Němcová

7.7.2011
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení