Už příští rok by se totiž mohlo začít s rekonstrukcí fotbalového stadionu ve Štruncových sadech za 350 milionů korun. Zároveň by měl vzniknout nový areál pro atlety Škody Plzeň ve Skvrňanech za 80 milionů korun. Ti totiž musí po zrušení atletické dráhy Štruncovy sady opustit.

Původně se uvažovalo o výstavbě nového fotbalového stadionu pro více než dvacet tisíc diváků na Borských polích, který by stál město více než miliardu korun. V prosinci loňského roku se však plzeňští zastupitelé rozhodli pro úspornější variantu.

„S prvními úpravami, například posunutím trávníku až k tribunám, by se mohlo začít už příští rok,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Rund, podle něhož by se ale nemělo stát, že by se atleti najednou ocitli bez střechy nad hlavou. „Nejdřív bude zázemí na Vejprnické a potom teprve začneme rušit ovál v sadech,“ slíbil Rund.

U obou projektů se nyní zpracovává dokumentace a také modely financování. „Ještě není jasné, zda budeme řešit financování půjčkou, dodavatelskými úvěry nebo se zapojí i soukromí investoři,“ vysvětluje náměstek.

Vizualizace opraveného stadionu a nového areálu ve Skvrňanech mají na svědomí Pavel a Daniel Němečkovi, kteří na návrzích pracovali několik měsíců. „U fotbalového stadionu bylo nejsložitější propojení stávající tribuny s těmi novými. Projekt jsme také konzultovali i s policií, abychom splnili bezpečnostní kritéria. Uvnitř tribun tak bude například i cela předběžného zadržení,“ popisuje práci na projektu mladší z obou architektů Daniel.

U atletického areálu byla podle něj hlavní výhoda v tom, že lze navázat na stávající dráhy. Oříškem prý však byla náhrada kryté běžecké dráhy. „Nakonec zde bude dráha venku, ale s posuvnou střechou,“ doplnil Němeček.

Na změnu už toužebně čekají příznivci fotbalové Viktorie Plzeň. „Už aby to bylo. Poslední dobou jsem už na ligu ani nechodil. Dívat se z té ohromné dálky mne nebavilo. Radši jsem šel na nižší soutěže, kde mám hráče pěkně na dohled,“ tvrdí Jan Kadlec z Plzně.

Zatím není jasné, jak by se rekonstrukce promítla do chodu klubu. „Snahou Viktorky je hrát nejlépe bez přerušení. Pokud by však rekonstrukce zasáhla i do doby, kdy se hraje liga, museli bychom zřejmě hledat dočasný náhradní stadion,“ uvedl mluvčí fotbalové Viktorie Plzeň Pavel Pillár. Nejbližší hřiště, které splňuje ligová kritéria, je Příbram. „O této variantě jsme ale zatím vůbec neuvažovali, od radnice jsme totiž zatím nedostali žádný plánovaný harmonogram rekonstrukce,“ upřesňuje Pillár.

Atleti doufají v rychlé řešení

Návrh stadionu ve Skvrňanech se líbí i atletům Škody Plzeň. „Je to adekvátní náhrada. Kapacita pro tři tisíce diváků by nám umožnila i pořádání nejvyšších domácích i mezinárodních soutěží,“ pochvaluje si návrh místopředseda atletického klubu Škoda Plzeň Pavel Kovalský. Zároveň však doufá, že se začne stavět co nejdříve. „Současný stav je pro nás téměř likvidační. S fotbalovým klubem máme výborné vztahy, ale je jasné, že jsou naše sporty velmi rozdílné a mají různé podmínky. Navzájem se tedy velmi limitujeme,“ popisuje Kovalský. Atleti například nesmějí na vyhřívaný fotbalový trávník, a proto zde nelze pořádat větší atletické soutěže. „Ty jsou naším zdrojem příjmů, ročně tak přicházíme o třetinu rozpočtu,“ doplnil místopředseda.

Pozemek v blízkosti elektrotechnického učiliště ve Skvrňanech, kde by měl nový atletický areál stát, je prozatím ve vlastnictví kraje. Ten jej však na město převede bezúplatně. Rada Plzeňského kraje již tuto transakci schválila, zastupitelstvo o ní bude hlasovat zřejmě na červnovém zasedání. „Do té doby musíme s městem vyjednat podmínky, aby areál mohla využívat škola. Máme ústní dohodu, takže komplikace nepředpokládám,“ míní krajský ekonomický náměstek Milan Chovanec.