Kvůli přibývajícím stížnostem na rušení nočního klidu a vzrůstající drobnou kriminalitu se na dění ve středu města zaměří policie, strážníci, Česká obchodní inspekce (ČOI), hygiena i živnostenský úřad.

Četné namátkové kontroly, kterých se zúčastní zástupci všech těchto institucí, odstartují v červnu a potrvají celé léto. „Právě v této době je ve městě hodně turistů, studenti mají volno, a tak bude v centru velmi rušno,“ uvedl radní pro bezpečnost Karel Paleček.

Kromě policie se do terénu chystají i kontroloři ČOI. „Budou sledovat, zda obsluha nalévá správné míry, jestli správně účtuje, zda mají provozovny viditelně umístěné ceníky tak, aby lidé věděli, za kolik peněz pití kupují, ještě než jej objednají. Samozřejmě budeme sledovat i to, zda se nenalévá alkohol mladistvým,“ vysvětlil ředitel plzeňské pobočky ČOI Milan Javorský.

Sledovat se bude i hladina decibelů v nočních podnicích. Mnohdy totiž nedají spát lidem žijícím v okolí. „Moje představa je, že by hygienici při té příležitosti sledovali i dodržování dalších předpisů. Na konkrétních podmínkách se ale ještě dohodneme,“ vysvětlil Paleček. Na podnikatele si posvítí i pracovníci živnostenského úřadu. Pokud se majitel podniku dopustí zásadního pochybení, mohou mu na popud například obchodní inspekce dokonce zrušit živnost.

Poslední šanci, jak zamezit potížím s kontrolory, mají podnikatelé v květnu, kdy se uskuteční jednání mezi zástupci vybraných podniků a zmíněných institucí. Při něm budou všichni společně hledat řešení potíží, s nimiž se podniky potýkají.

Někteří majitelé nočních podniků ale považují chystané kontroly za šikanu. „Naše zodpovědnost končí dveřmi našeho podniku. Nemáme šanci ohlídat, co se děje venku. To je úloha policie. Město na nás hází svoji zodpovědnost,“ míní provozní manažer baru Mefisto Vladimír Königsmark.