„Ostuda, ostuda a zase ostuda. Nic jiného se o tom místě nedá říct. Takhle nechat zchátrat budovy a ještě dovolit takový bordel kolem je prostě neomluvitelné.“ Tvrdá kritika projíždějícího cyklisty kolem Úslavy patří polorozpadlým budovám u léta nepoužívaného bazénu v areálu doubravecké Lopatárny.

Torza budov na soukromém pozemku jsou zaneřáděny odpadky, vnitřek budov je evidentně využíván občas bezdomovci a narkomany. Dostat se k nebezpečným budovám není žádný problém, pozemek už dávno není ohraničen plotem, ten totiž už dávno rozebrali „šroťáci“.

Majitelem pozemků je známý plzeňský zastupitel a podnikatel Pavel Stelzer. „I mě současná situace trápí. Jenže já nejsem majitelem budov, navíc jsem jim musel pozemky pod budovami pronajmout. Bohužel komunikace s majiteli budov panem Ripkou a Klášterkou je velmi obtížná, v podstatě probíhá pouze přes právníky. Donutit je k úklidu je nemožné,“ tvrdí Stelzer.

Stavební odbor doubraveckého obvodu už podle svého vedoucího použil všechny možné páky, aby majitele budov přinutil k činnosti. Výsledek ale není žádný. „Vyměřili jsme jim pokutu, nařizovali zabezpečovací práce, chtěli jsme i demoliční výměr. Jenže adresáti nepřijímají poštu, nemáme prostě partnera. Vyčerpali jsme už všechny naše pravomoci,“ vysvětluje Roman Sornas. Ke zbourání objektů se obvod neodváží, protože betonový skelet, který na Lopatárně zůstal, nehrozí zřícením, což by byla podmínka, za níž by obvod mohl záměr uskutečnit.

Podobně bezradný je i odbor životního prostředí „čtyřky“. „O situaci na Lopatárně víme, soukromé pozemky jsou opravdu zaneřáděny odpadky. Ty hyzdí okolí a my proto předáme věc přestupkové komisi k řešení,“ nabízí mírné potrestání šéf odboru Jiří Pouba. Komise pak může majiteli pozemků uložit finanční sankci. „Možnosti odboru životního prostředí jsou ale omezené. U soukromých pozemků můžeme sami udělit pokutu jedině v situaci, kdy hrozí znečištění životního prostředí nebo pokud jsou na místě složky nebezpečného odpadu. To jsme ale při našich kontrolách nezaznamenali,“ bere naději na rázné řešení Pouba.

Vyjádření majitelů budov se nám nepovedlo získat.

Několikaletou devastací a zároven nečinností v prostoru na Lopatárně je rozčílen plzeňský zastupitel a bojovník proti černým skládkám Karel Makoň. „Nevěřím, že se s tím nedá nic dělat. Když máte majitele pozemku, tak se prostě náprava musí požadovat po něm, včetně náhrady škod. Zainteresovaní lidé by měli hledat způsob, jak hanebnou situaci vyřešit a ne hledat způsoby, jak to nejde,“ říká Makoň.