Profesionálních hasičů bude méně, těm zbylým musí stačit nižší plat a nebude téměř vůbec možné financovat například rekonstrukce stárnoucí zásahové techniky. Ředitel HZSPK František Pavlas i přesto ujišťuje obyvatele kraje, že pro ně nebudou tato opatření znamenat snížení bezpečnosti.

„Úroveň služeb zůstane alespoň pro příští rok na stejné úrovni jako nyní,“ slibuje Pavlas. Dosáhnout ministerstvem vnitra nařízených 10procentních úspor musí, i když už HZSPK svůj rozpočet od roku 2003 do letoška snížil o 21 procent. Včera Deníku prozradil konkrétní cestu.

Téměř k nule mají v příštím roce klesnout investiční prostředky krajských hasičů. Zastaví se opravy budov, nebude možné pořizovat dražší techniku ani nechávat dělat větší rekonstrukce té současné. „Odloží se to na další roky, ovšem dlouhodobě to není udržitelný stav,“ říká Pavlas.

Kromě investic je ale potřeba snížit i provozní rozpočet HZSPK, a to o 18 procent. Všichni hasiči budou mít od začátku příštího roku o deset procent nižší základ svého platu. I tak ale musí ještě sbor zeštíhlit zhruba o 15 pracovních míst. „Vyhazovat ale nikoho nebudeme, pouze znovu neobsadíme místa těch, kteří odejdou. Příslušníků HZSPK je témeř sedm set, takže to neohrozí plnění úkolů sboru,“ ujišťuje Pavlas.

Je možné, že někteří hasiči budou po Novém roce sloužit jinde než dosud a na některých stanicích Pavlas zvažuje snížení počtu zajišťovaných výjezdů. Podle jeho slov totiž existují místa, kde není nutné mít třeba dvě jednotky schopné nejrychlejšího zásahu, ale stačila by taková jedna a ostatní s víceminutovým limitem dojezdu. „V současnosti propočítáváme různé modely těchto opatření a hledáme, kde by bylo možné takto ušetřit, aniž by byla zhoršena bezpečnost pod úroveň garantovanou zákonem,“ konstatuje ředitel. Nutné bude šetřit také na energiích a pohonných hmotách, za které HZSPK dává více než třetinu rozpočtu.