„Vím, že se takové informace objevily. Někdo je nejspíše šíří účelově. Nikdy jsem o ničem takovém neuvažoval, ani jsem o tom s nikým nemluvil,“ řekl v pondělí Deníku Chalupný. O problému prý v pondělí mluvil s primátorem Martinem Baxou. V blízké době chystají setkání s hasiči, kde chtějí vše uvést na pravou míru.

Na sobotní valné hromadě dobrovolných hasičů se mluvilo také o nižších rozpočtech, které sbory trápí. „Oproti předchozím rokům jsme na třetině. S tím se dá těžko nějak fungovat. Dražší jsou pohonné hmoty i energie, říká člen hasičského dobrovolného sboru Plzeň-Skvrňany Miroslav Činatl. Situace se prý dostala tak daleko, že před zásahem se musejí převlékat v garáži, kde je teplota kolem nula stupňů.

„To pak těžko někoho přesvědčíte, aby tu práci dělal. Může se stát, že až budou obvody potřebovat dobrovolné hasiče, už tam žádní nezůstanou,“ uvedl starosta městského sdružení hasičů v Plzni Petr Jůzek. Peníze jsou potřeba také na údržbu a servisní zkoušky pro vybavení. Bez nich se může brzy stát nepoužitelným.

Podle Jůzka jsou teď takové podmínky, které mohou vést až k zániku některých sborů. „To by byla pro město velká ztráta. Jsme tu od toho, abychom jeho obyvatelům pomohli. Bez dostatečných financí to ale nejde. Fungujeme vlastně jako přidružená jednotka k hasičskému záchrannému sboru. Děláme jim zálohu. Když je něco většího, nemohou to sami pokrýt,“ sděluje. Dobrovolní hasiči zasahují například u požárů či větrných smrští.

Zástupci městských obvodů potvrzují, že na hasiče opravdu vydávají méně peněz, na provoz by to prý ale mělo stačit. „Na letošní rok je pro jednotky dobrovolných hasičů rozpočtováno 800 tisíc korun. Ačkoli je to zhruba o 100 tisíc korun méně než v loňském roce, jsou pokryty všechny zákonem povinné výdaje. Městský obvod Plzeň 3 navíc pro jednotky dobrovolných hasičů zajišťuje školení, opravy, pojištění a další věci v rozsahu až 500 tisíc korun,“ říká Lucie Hůrková z třetího plzeňského obvodu. Další příspěvek podle ní poskytují formou investic do vozového parku.

„V letošním roce se nám ve spolupráci s městem Plzeň podařilo pro dobrovolné hasiče z oddílu SDH Skvrňany zajistit nový hasičský vůz RENAULT MIDLUM ve vysoutěžené hodnotě dva miliony korun,“ dodává Hůrková. Podle starosty čtyřky Chalupného získali hasiči finance podle svých požadavků.

Nářkům dobrovolných hasičů se diví ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Pavlas. „Nemám informace, že by někde byla situace kritická. Myslím si, že město Plzeň podporuje dobrovolné hasiče dost. Jsou na tom lépe než v jiných regionech,“ upřesňuje.

V západočeské metropoli působí šestnáct dobrovolných jednotek. V nich je více než 1100 hasičů.