VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči dostali k výročí dopsanou kroniku

Žinkovy - Stotřicet let slaví letos Sbor dobrovolných hasičů Žinkovy. A od místního zasloužilého hasiče Václava Klesy dostal sbor svoji kroniku. Byla by totiž škoda, o takový pramen informací přijít, a tak si Klesa sedl nad zápisové knihy a zalovil v paměti. A nakonec se mu posledních dvacet let, které v kronice chyběly, podařilo dopsat.

6.4.2009
SDÍLEJ:

Václav Klesa. Zasloužilý hasič, který dopsal dvacet let, které chyběly v kronice SDH ŽinkovyFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

„Vylámal jsem si na tom zuby, ale na výroční schůzi jsem ji předal. Trvalo mi to asi rok,“ svěřil se Klesa, který už je hasičem 45 let. Říká, že byla léta, kdy se žinkovští hasiči drželi pohromadě jen tak tak. „Bylo nás jen třeba sedm, takže zápisy za moc nestály, ale něco jsme si pamatovali. Vždycky jsem dal něco dohromady, pak jsme si sedli, něco jsme si pamatovali, a takhle se to postupně dávalo dohromady,“ vypráví s tím, že mu samozřejmě chyběly datumy, takže chybějící léta dopisoval spíš jako slohová cvičení než klasickým kronikářským způsobem.

Při založení dobrovolných hasičů v Žinkovech sbor tvořilo 26 činných a 31 přispívajících členů. Za vlastní peníze si koupili pracovní i slavnostní stejnokroj, výzbroj a jiné potřeby, které byly zakoupeny z darů místních příznivců. Ještě po druhé světové válce byl počet hasičů přibližně stejný. Pak se sbor rozrůstal a v 80. letech měl poprvé ve své historii i družstvo žáků. Postupně začalo hasičů ubývat. Teď už se ale v Žinkovech hasičům zase daří. „Po roce 2000 se nám povedlo získat mladé, kteří to vzali pevně do rukou. Dovedou si vše zorganizovat a věřím tomu, že přitáhnou i školní mládež,“ říká Klesa, který už byl u žinkovských hasičů referent, jednatel, předseda a nyní je místostarostou sboru. Letos slaví SDH Žinkovy 130 letod svého vzniku. Chybět nebude ani hasičská soutěž a letos konečně poběží i žinkovské ženy. „Hasičky jsme tu mívali, ale už si nepamatuji, kdy přesně to bylo,“ dodal zasloužilý hasič ze zájmu nové generace.

Autor: Šárka Meissnerová

6.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení