VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Františkáni připravují duchovní centrum

Plzeň - Františkánům dosluhují prostory, které využívají na Lochotíně u Gery, a tak se pokoušejí naplnit vidinu nového duchovního centra.

12.10.2012
SDÍLEJ:

Pohled na duchovní centrum, které navrhla Tereza Nová. Je plné zeleně, uvnitř skrývá vnitřní prostory a kostel. Projekt vznikl v rámci diplomové práceFoto: Tereza Nová

To by mělo sloužit pochopitelně bohu a modlitbám k němu, ale také jiným aktivitám relaxaci či ubytování.

Seriál Deníku představuje další stavbu, která by Plzeň posunula do budoucnosti. Františkáni, kteří v Plzni působí od založení města, tedy přes sedm století, zatím mají na stole pouze první návrhy, ale svůj záměr rozhodně chtějí dotáhnout do konce.

„Už přes tři roky uvažujeme o stavbě nového farního centra sv. Františka a sv. Kláry. Téměř dva roky děláme konkrétní kroky k získání pozemku. Jsme víc a více přesvědčeni o nutnosti stavby nejen pro nás, ale i pro Plzeň jako duchovní centrum a Boží dům." potvrzuje františkán Didak Robert Klučka.

Jeden návrh objektu duchovního centra již františkáni v rukou mají. „Architektonický návrh na kostel a komunitní centrum pro farnost Plzeň-Severní Předměstí jsem zpracovávala jako diplomovou práci na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci, jednalo se tedy o akademickou úlohu. Tím ale nechci říct, že jsem nad zadáním neuvažovala reálně, ale při tak rozsáhlé a významné veřejné stavbě si myslím, že by výsledný návrh měl vzejít z veřejné architektonické soutěže. Pozemek, na který jsem kostel navrhovala, jsem volila sama a rozhodující pro mě byly především urbanistické souvislosti a vazba na centrum města," shrnuje autorka návrhu Tereza Nová.

Její návrh představuje objekt duchovního centra, kde je přítomný jak kostel, tak i prostory pro františkány, vnitřní zahrady a dvory.

„Duchovní centrum tvoří objekty spojené do jedné zřetelné hmoty, která evokuje cestu ke světlu v podobě světelné štěrbiny. Uvnitř hmoty jsou mezi objekty kostela, farního centra a prostorů pro františkány navrženy vnitřní zahrady a dvory, které poskytují zklidnění a ztišení. Hlavní nosná konstrukce je navržena z monolitického betonu. Interiéry a dvory jsou doplněny dřevěnými prvky, podlahami a zelení," představuje vysněný objekt Nová.

Jednání s městem a obvodem

Františkáni přiznávají, že návrh Terezy Nové je pro ně spíše podkladem pro budoucí architektonickou soutěž.

„Návrh Terezy Nové se realizovat nebude. Na něm jsme si ověřovali, jak architekti pochopili naše zadání. Teď žádáme město o pozemek pro náš záměr. Vešli jsme již do jednání s ÚMO 1 a s úřady Magistrátu města Plzně. K tomu nás podporuje otec biskup František Radkovský," představuje současné aktivity františkánů Didak Robert Klučka.

Všechny zúčastněné strany jsou si vědomy toho, že františkáni v Plzni svoji vlastní budovu potřebují, protože současné prostory jsou pro ně nedostačující. Teď římskokatolická farnost Plzeň-Severní Předměstí sídlí na Lochotíně v části bývalé mateřské školky nedaleko zastávky U Gery. „Současné prostory, kde františkáni sídlí a působí, jsou jak z kapacitního, tak z liturgického hlediska zcela nevyhovující. Ve svém návrhu jsem se snažila oba tyto aspekty zohlednit," dodává k budoucím krokům kolem františkánského centra Nová.

Ačkoliv se v případě této vizualizace jedná o prozatímní návrh a jeho finální podoba vzejde až po vyhlášení architektonické soutěže, jedno je jasné. Františkáni hodně touží po tom získat nové prostory. Jen zatím není jasné kdy a kde.

Autor: Milan Říský

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Maminka Eva Spurná v pořadu Malé lásky a její dcera Zuzanka
5

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Deset defibrilátorů pro Plzeň

Plzeň – Chytré přístroje vysvětlí i laikovi, jak zachránit život.

V Plzni ráno hořel byt. Čtyřicet lidí muselo opustit panelák

Plzeň - Požár za milion korun pravděpodobně způsobila technická závada powerbanky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení