VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotoalbum v depu doplňují snímky věnované vodě v Plzni

Plzeň – Na zaslání vlastních fotografií mají lidé už jen šest týdnů, pak se fotoalbum uzavře.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Ledy na Úslavě. Snímek, který je také k vidění na výstavě, pochází z ledna roku 1982 z Plzně-Doubravky.Foto: Západočeské muzeum v Plzni

Voda fascinovala lidi vždycky, ať jde o současnost nebo dávnou minulost. Dokládá to i minivýstava Řeky a rybníky jako součást života Plzeňanů, která je v Depu 2015 k vidění od včerejška. Nenabízí pouze záběry čtyř, respektive pěti řek, ale i snímky z okolí boleveckých rybníků.

Fotografie s tematikou vody ze stovek záběrů vybírala studentka antropologie na plzeňské filozofické fakultě Anna Matuštíková. A jak říká, nebylo to snadné. „Snímků je jen dvacet a chtěli jsme, aby na nich byly zachyceny nejen vodní radovánky, ale i to, jak nás voda ovlivňuje a že dokáže i škodit," podotýká Matuštíková. Proto jsou na fotkách nejen rybníky a plovárny, ale také záběry ničivých povodní. Cílem výstavy je ukázat, že voda, podobně jako oheň, dokáže být dobrý sluha, ale zlý pán, a také to, jak se obě tyto její stránky odrážejí v životě Plzeňanů.

„Zajímavé bylo, když jsem při procházení materiálů narazila na starou fotku plovárny i s původním článkem. A je jasné, že povodně lidi fascinovaly vždycky. I na starých fotkách z roku 1920 jsou záběry lidí, kteří se přišli na rozbouřenou řeku podívat," dodává studentka.Fotografie zachycuje Městskou plovárnu v Plzni-Doudlevcích v létě roku 1929. Tehdy tu plovárna fungovala po celou sezonu a byla oblíbeným místem rekreace mnohých Plzeňanů.

Včerejší vernisáž doplnili také odborníci z Povodí Vltavy, kteří pohovořili mimo jiné o kvalitě vody v Plzni a o povodních.

Fotoalbum je jedním ze čtyř projektů Skrytého města a zároveň jde o projekt Evropského hlavního města kultury, který má Plzeňany nejvíc zapojit do dění. Dosud se podařilo shromáždit více než dvě tisícovky fotografií, přispět může každý až do poloviny července. „Inspirovali jsme se ve francouzské Marseille, kde s podobným projektem přišli v roce 2013," doplňuje Christian Potiron z Plzně 2015.

Druhým pilířem Skrytého města je mapa, která obsahuje stovku konkrétních míst a příběhů. Další částí Skrytého města je mobilní aplikace, která turisty provede po neznámých zákoutích Plzně a seznámí je s pozapomenutými příběhy.

Posledním projektem je Plzeňská pohostinnost, jehož cílem je setkávání lidí v oblíbených hospůdkách, a také Sousedské procházky, které se konají každou první sobotu v měsíci.

Důležité termíny a jak lze 
do alba přispět

  • 17. července – Do tohoto termínu je v Depu2015 k vidění interaktivní výstava Plzeňské rodinné fotoalbum. Zároveň v tento den definitivně končí sběr fotografií pro celý tento projekt.
  • říjen 2015 – leden 2016 – druhá výstava Plzeňského rodinného fotoalba s názvem Ráj mezi čtyřmi řekami
  • Lidé mohou snímky sami naskenovat a poslat přes web 
fotoalbum.skrytemesto.cz nebo je mohou přinést přímo do depa. Každá fotografie musí být pojmenována, přibližně datována a určena místně. Nepovinně je možné přidat i příběh, který se k fotografii váže.
  • Zaslané snímky mohou být využity pouze pro tento projekt, zneužití nehrozí.

Autor: Miroslava Tolarová

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení