VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fialová knihovna skrývá 2500 knih, odkazuje na matematika Jiřího Fialu

Plzeň – Jiří Fiala měl vedle matematiky, logiky a filozofie v oblibě jazykové hříčky. Když v roce 2012 zemřel, získala katedra filozofie plzeňské univerzity, kde také vyučoval, část jeho rozsáhlé knihovny.

14.4.2016
SDÍLEJ:

Zleva Marie Větrovcová a Karolína Jiráková v nové knihovně obsahující na 2500 publikací. Vznikla z pozůstalosti matematika a filozofa Jiřího FialyFoto: DENÍK/Milan Říský

Od loňského roku sbírku skrývající 2500 různorodých publikací kompletuje a zanedlouho ji otevře. Název Fialová knihovna je tedy nejenom vzpomínkou na pražského intelektuála, ale také symbolickým odkazem na mystiku.

Knihovna zatím schovává celou řadu zajímavých kousků, zároveň ukazuje obdivuhodný vědecký záběr docenta Fialy. „Nachází se tady slovníky psané například ve staroněmčině, v řečtině, latině, ale i v jidiši, což je západogermánský jazyk s hebrejskými a slovanskými prvky. Kuriozitou je etiopská gramatika," vyjmenovala Marie Větrovcová, jež má novou knihovnu na starosti. V regálech nechybí ani množství encyklopedií. „Dále se jedná o časopisy z matematických oborů, ale především z filozofie a dějin vědy. Pak jsou tady filozofické časopisy psané v ruštině, francouzštině, němčině, angličtině nebo italštině. Knihovna je především cizojazyčná," podotkla Větrovcová.

Její kolegyně Karolína Jiráková doplnila, že část publikací tvoří i spisy popularizující vědu. Této oblasti se matematik a filozof též věnoval. Mezi významné knihy ve sbírce rozhodně patří slovník francouzského myslitele Augusta Comta, zakladatele pozitivismu. Vzácností je rovněž dílo z prvního poloviny 19. století od jeho rodáka, matematika, fyzika a astronoma Francoise Araga.

Co obě dámy, jež navštěvovaly Fialovy přednášky, při práci nejvíce překvapilo? „Neočekávaly jsme, že najdeme tak hojné zastoupení antropologické literatury a teologických textů. Významné jsou třeba spisy a slovníky katolického kněze a teologa Karla Rahnera nebo hebrejská bible," uvedla Větrovcová. Pro Jirákovou bylo novinkou, že docent Fiala ovládal už zmiňovanou hebrejštinu. „V knihách jsou jeho poznámky," dodala.

Právě vpisky či krátké komentáře byly pro uznávaného vzdělance zabývajícího se i překladatelstvím typické. „Zrovna držím v ruce kartičky s řeckými předložkami. Je na nich znázorněno, jak fungují a co je jejich významem. Schematičnost mu byla také vlastní," uzavřela Jiráková.

Knihovna nacházející se na katedře filozofie plzeňské univerzity (v prvním patře Riegrovy ulice 11) bude zpřístupněna už za několik týdnů. Zájemci do ní mohou zavítat vždy jeden den v týdnu.

Autor: Klára Mrázová

14.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení