„Fakultní nemocnice v Plzni nedodržela postup určený zákonem o veřejných zakázkách, protože stanovila technické podmínky tak, aby určitým dodavatelům zaručovaly konkurenční výhodu,“ vysvětlil Pecina. Nemocnice totiž přesně technicky specifikovala konkrétní typ plazmového sterilizátoru. V soutěži tak mohly uspět pouze společnosti, které dodávají tento typ přístroje. „Zadavatel porušil zásadu stejného zacházení a nediskriminace zájemců o veřejnou zakázku,“ doplnil Pecina. Podle něj byly nejednoznačně stanoveny také finanční požadavky na zakázku. Do výběrového řízení se pak přihlásila jedna jediná společnost.

Úřad mohl nemocnici vyměřit pokutu až ve výši pěti procent z ceny zakázky (ta přesahuje šest milionů korun), což odpovídá částce 314 176 korun. Nakonec volil sankci mnohem mírnější.

Nemocnice s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí, a chce se bránit. „Úřad sice potvrdil své předcházející stanovisko, my se však domníváme, že jsme postupovali správně a trváme na svém. Celou záležitost konzultujeme s právníky a zvažujeme, že záležitost předáme soudu,“ vyjádřila se mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Plazmové sterilizátory jsou díky ekologickému provozu, vysoké rychlosti a šetrnosti vůči sterilizovaným předmětům výhodnou alternativou k formaldehydové nebo ethylenoxidové sterilizaci.