„Dům je ve špatném stavu. Proto, aby mohl fungovat, je zapotřebí rekonstrukce,“ prohlásil Václav Klán, jednatel společnosti Amádeus Real, která je vlastníkem objektu. Kdy úpravy začnou a jakou budou mít podobu, ale jisté není. Podle Klána jsou stále ve hře tři možnosti: celková rekonstrukce, dostavba další budovy nebo demolice.

„Skončíme už teď v únoru. Minulý rok byl špatný. Zákazníků chodilo mnohem méně než dříve,“ říká Věra Pašková z papírnictví, které v pasáži fungovalo dvacet let. Stejnou dobu tu pracovala i ona. „Samozřejmě, že mě to mrzí, ale kdyby se obchodu dařilo a museli jsme skončit, vadilo by mi to víc,“ dodává.

Dvacet let provozovala v Inwestu obchod s oblečením i Dagmar Hálová. Výpověď podala k dubnu. „Je to škoda. Ale i kdyby se končit nemuselo, stejně by tady asi málokdo vydržel. Lidí je tady stále méně. Mám stálé zákaznice, ale i ty ubývají. Říkají mi, že sem nerady chodí,“ sděluje Hálová. Před dvaceti lety si mohla vybrat mezi prostory v Inwestu a v Divadle Čas na náměstí Republiky. Teď svého rozhodnutí lituje. „Ze začátku to tu bylo výborné. Situace se začala zhoršovat tak před deseti lety, kdy se před objektem usadili stánkaři,“ myslí si.

Skončit bude muset i prodejna počítačových her Bílá myš. „Neznamená to pro nás žádné existenční problémy, protože máme po Plzni další dvě prodejny, ale mrzí nás to. Docela se nám dařilo. Dokonce vím od některých lidí, že do pasáže chodili jen kvůli nám, Valhale a Esu,“ konstatuje prodavač z obchodu. V poslední době se podle něho nájemci obchodů střídali poměrně často. „Moc dlouho se tu nikdo neohřál. Zavedené obchody skončily. Místo drogerie teď třeba mají Vietnamci textil,“ dodává.

Majitelům Inwestu se prý ale moc nediví. „Technický stav je opravdu špatný. Často sem zatéká. Když to opraváři zadělají, praskne to zase někde jinde. Rekonstrukce je určitě potřeba,“ doplňuje.

Potvrzuje to i Pašková. „Stav určitě není dobrý, kape sem voda, terasy jsou špatné. Na druhou stranu je ale pravda, že jinde prodávají i v horších podmínkách,“ dodává.

Ředitel Inwestu Ladislav Severa nebyl včera k zastižení. O tom, zda skončí i Divadlo Miroslava Horníčka, nic neví ani jeho někdejší ředitel a městský zastupitel za TOP 09 Antonín Procházka. „O tom, že končí obchodníci, jsem se dozvěděl náhodou. Mrzelo by mě, kdyby divadlo zaniklo. Určitě se budu o jeho osud zajímat,“ řekl Procházka.

Šéfka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká podotkla, že město nemůže ze své pozice soukromému majiteli objektu nic nařizovat. „Až v případě, že by objekt chátral a ohrožoval okolí, byla by to věc pro stavebně–správní odbor, který vykonává státní správu,“ uvedla Vostracká.

Dříve oblíbený cíl Plzeňanů v současné době působí poněkud pustě. Lidé sem míří spíše sporadicky. Řada obchodů je už teď neobsazená, na výlohách těch, které jsou dosud v provozu jsou informace o slevách a výprodejích. Podle prodejců mohou za odliv zákazníků velká obchodní centra, špína i bezdomovci, kteří se v prostorách občas zdržují. „Nepomohly nám ani články v novinách o tom, že se bude Dům kultury bourat. Teď se nás lidi ptají hlavně na to,“ říká jedna z prodavaček.