VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogové služby v nebezpečí. Ohrozí je úspory?

Plzeň - Konference pořádaná v Plzni měla vyvolat diskuzi. Politici ale nepřišli ani na zahájení.

15.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

„Pro malý zájem představení zrušeno!" Pod tímto titulkem se v úterý v zasedací síni Magistrátu města Plzně konala konference o prevenci a léčbě závislostí. Tématem byla perspektiva financování drogových služeb v Plzeňském kraji.

Následkem úsporných opatření jednotlivých ministerstev by se mohlo stát, že by se právě organizace zabývající se prevencí a terapií drogových závislostí mohly dostat do existenčních problémů.

Na prvním místě by se nedostatek financí projevil v preventivních programech pro školy. Pokud by ale zasáhl nízkoprahové aktivity, tak by mohli například závislí využívající substituční léčby začít znovu shánět heroin, a to by se mohlo projevit nárůstem kriminality.

Největší obavy mají organizace z toho, že by ročním výpadkem přišly o vybudovanou klientelu. Rok výpadku by mohl znamenat, že by se služba pak pět let obnovovala.

„V tom představení hrajeme všichni," řekl v úvodním slovu Petr Hrouzek z Centra protidrogové prevence a terapie, o. p. s., v Plzni a dodal: „Ta obava je z případného nekoncepčního řešení. My jsme si vědomi, že je třeba upravit finanční toky vzhledem k současné situaci státu, ale rádi bychom věděli, podle jakého klíče a jakých kritérií bude proces řízen."

Konference podle něj byla možností, jak předejít problémům. „Není účelem vyslovit skepsi, ale včas zainteresované vyzvat, aby s námi jednali," řekl Hrouzek.

Organizace zabývající se drogovou problematikou jsou neziskové a mají vícezdrojové financování. Dlouhodobě je podporuje město. Jak řekl vedoucí odboru bezpečnosti na magistrátu Aleš Průša, finanční příspěvek sice poklesl, ale zatím ne rapidně. V roce 2009 magistrát podpořil organizace 6 miliony 350 tisíci korunami, zatímco v roce 2011 jen 6 miliony 95 tisíci korun. Prevenci i terapii drog podporuje i kraj.

Obavy mají pracovníci neziskových organizací z třetího zdroje svého financování, rezortních dotačních programů ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství a programu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Při tom, jak uvedla ve svém příspěvku Vendula Běláčková, podle zahraničních výzkumů se prostředky vložené na prevenci, terapii i substituční léčbu vrátí v úspoře ve zdravotnictví a boji s kriminalitou až čtyřiadvacetkrát.

„Kdy jste naposledy viděli kampaň proti AIDS?" ptá se Martin Parula, ředitel Ulice – Agentury sociální práce, o.s., a dodává: „Ono to vypadá, že tyhle nemoci jsou dnes potlačené, ale právě díky prevenci. Když se s ní přestane, dostaneme se do původního stavu."

Parula s troškou zklamání dodává: „Politici nepřišli ani na zahájení a přitom právě je jsme chtěli informovat, kolik bude stát peněz, když se programy nebudou podporovat."

Plzeňská nabídka

- Centrum protidrogové prevence a terapie: drogové poradenství ve věznici, terénní program i azylový dům
- Ulice – Agentura sociální práce: terénní program a substituční centrum
- Point 14: kontaktní centrum, testování na infekční choroby
- Středisko křesťanské pomoci: Dům na půl cesty, terapeutická komunita, pracovní agentura

Autor: Vít Poláček

15.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiéra snímku Po strništi bos v Plzni
9

Jan Svěrák: Musím si dávat pozor na geny

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

Kavárna v Besedě je zavřená

Plzeň – Kavárna v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech je od 13. do 23. srpna zavřená.

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení